Bielsko-Biała

Uniwersytet Bielsko-Bialski staje się faktem. Jeszcze tylko podpis prezydenta

today14.07.2023 09:47

Tło
share close

O krok od tego, by Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej przekształcona została w Uniwersytet Bielsko-Bialski. Kierunkowa ustawa przeszła już przez Sejm i Senat. Brakuje tylko podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

– Wczoraj Senat RP przegłosował ustawę o zmianie nazwy uczelni Akademii Techniczno-Humanistycznej na Uniwersytet Bielsko-Bialski. To wielkie zobowiązanie, ale i prestiż, więc zapraszamy wszystkich studentów do studiowania w Bielsku-Białej – relacjonowała w mediach społecznościowych senator Agnieszka Gorgoń-Komor. Posłuchaj.

Dr Robert Pysz, rzecznik uczelni przekazał nam, że wśród pracowników jest radość z faktu, że ustawę przekształcającą zaakceptował Senat (w czerwcu Sejm). Trwa oczekiwanie na wspomniany podpis prezydenta. Gdy do Bielska-Białej dotrze oficjalne pismo w tej sprawie – należy spodziewać się wystąpienia rektora.

Zgodnie z zapisami ustawy Uniwersytet Bielsko-Bialski ma funkcjonować pod taką nazwą od 1 września. Studenci, którzy przystąpią do obrony prac właśnie we wrześniu, na dyplomie będą mieli już sygnaturę Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej powstała z przekształcenia filii Politechniki Łódzkiej, a obecnie jest jedyną publiczną uczelnią na Podbeskidziu. Na 24 kierunkach (od października będzie ich 25) kształci blisko 5 tys. studentów.

Napisane przez: Joanna Wieczorek-Tyc