Bielsko-Biała

Fortuny, wille i ambicje. Tak rodziło się nowoczesne Bielsko

today07.08.2026 15:50

Tło
share close

Kim byli ludzie, którzy na przełomie XIX i XX wieku budowali okazałe wille i kamienice w Bielsku? Czym się zajmowali i jaki mieli wpływ na rozwój miasta? Odpowiedzi będzie można poznać podczas niedzielnej wycieczki „Budowali wille, tworzyli miasto”. Spacer poprowadzi Piotr Kenig.

Wycieczka odbędzie się 9 sierpnia i rozpocznie o godz. 10.00. Jej uczestnicy przemierzą jedną z najbardziej reprezentacyjnych części Bielska-Białej – od okolic dworca kolejowego w kierunku placu Chrobrego.

Miasto zapisane w willach i kamienicach

To właśnie w tej części Bielska na przełomie XIX i XX wieku, wraz z rozwojem przemysłu i kolei, kształtowała się nowoczesna przestrzeń miejska. Powstawały reprezentacyjne ulice, eleganckie wille, okazałe kamienice oraz ważne obiekty publiczne.

Podczas spaceru będzie można poznać nie tylko architekturę, ale przede wszystkim historie ludzi związanych z tymi budynkami. Uczestnicy dowiedzą się, kim byli właściciele willi i kamienic, jakie przedsiębiorstwa prowadzili i w jaki sposób wpływali na gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój Bielska.

Nie zabraknie także opowieści o mieszczańskich ambicjach, sukcesach lokalnych przedsiębiorców i codziennym życiu dawnych mieszkańców. Piotr Kenig opowie również o tym, jak same budynki zmieniały się w kolejnych dziesięcioleciach.

Od dworca do serca miasta

Istotnym punktem opowieści będzie dworzec kolejowy. W czasach gwałtownego rozwoju Bielska stanowił swoiste „okno na świat”. To tędy przybywali ludzie, docierały towary, idee i nowe inspiracje. Z drugiej strony trasy znajduje się plac Chrobrego i ścisłe centrum, które pozostawało sercem miejskiego życia.

Spacer ma pokazać obszar pomiędzy tymi miejscami jako przestrzeń, w której przenikały się handel, przemysł, podróże, życie towarzyskie i wypoczynek.

Udział bezpłatny, ale trzeba się zapisać

Wycieczka „Budowali wille, tworzyli miasto” jest bezpłatna, jednak liczba uczestników jest ściśle ograniczona.
Obowiązują zapisy pod adresem: [email protected] lub numerem telefonu 693 315 998. Przy zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko. Osoby zakwalifikowane otrzymają potwierdzenie oraz informację o miejscu zbiórki.

Spacer jest częścią projektu „Historyczna Stolica Kultury”, realizowanego w ramach programu Polska Stolica Kultury 2026.

 

Autor: Zdjęcie autora Magda Marchińska
[email protected]