powiat bielski

14-latka rozbiła się na hulajnodze elektrycznej. Pasażer był pijany

today23.06.2026 13:37

Tło
share close

Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem hulajnogi elektrycznej doszło w niedzielną noc na ulicy Bielskiej w Kobiernicach. Na szczęście młodzi uczestnicy zdarzenia nie odnieśli poważnych obrażeń, jednak okoliczności wypadku pokazują, jak łatwo chwila nieuwagi może doprowadzić do groźnej sytuacji. Policjanci podkreślają, że zdarzenie powinno być przestrogą dla wszystkich użytkowników hulajnóg elektrycznych, szczególnie młodych osób rozpoczynających wakacyjny wypoczynek.

Na hulajnodze jechały dwie osoby

Jak ustalono, hulajnogą elektryczną poruszały się dwie osoby – 14-letnia dziewczyna kierująca pojazdem oraz 17-letni pasażer. Już sam sposób podróżowania był niezgodny z obowiązującymi przepisami. Hulajnoga elektryczna przeznaczona jest bowiem do przewozu wyłącznie jednej osoby. Młodzi ludzie korzystali z ciepłej, letniej nocy, jednak w pewnym momencie doszło do niebezpiecznego zdarzenia.

Uderzenie w krawężnik i upadek

Według ustaleń, kierująca nie zapanowała nad hulajnogą i najechała na krawężnik. W efekcie straciła panowanie nad pojazdem, a hulajnoga przewróciła się. Najbardziej ucierpiała 14-latka, która podczas upadku uderzyła twarzą o twarde podłoże. Na miejsce skierowano zespół ratownictwa medycznego. Ratownicy udzielili nastolatce pomocy i przeprowadzili niezbędne badania. Na szczęście obrażenia nie okazały się poważne.

Pasażer był nietrzeźwy

Dodatkowo okazało się, że 17-letni pasażer przewożony przez dziewczynę znajdował się pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracają również uwagę na warunki, w jakich doszło do zdarzenia. Były to godziny nocne, kiedy widoczność jest znacznie ograniczona, a dostrzeżenie przeszkód na drodze staje się trudniejsze. Połączenie jazdy po zmroku, przewożenia pasażera oraz braku odpowiednich środków ochrony znacząco zwiększało ryzyko poważnego wypadku.

Bez kasków ochronnych

Szczególnie niepokojący jest fakt, że żadne z uczestników zdarzenia nie miało założonego kasku ochronnego. W przypadku 14-latki mogło to doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Policjanci przypominają, że osoby poniżej 16. roku życia mają obowiązek korzystania z kasków ochronnych podczas jazdy hulajnogą. Funkcjonariusze podkreślają jednak, że niezależnie od wieku kask powinien stanowić podstawowe wyposażenie każdego użytkownika hulajnogi elektrycznej.

Sprawą zajmie się sąd rodzinny

Ze względu na wiek uczestników zdarzenia sprawa będzie miała dalszy ciąg przed sądem rodzinnym. To właśnie sąd oceni okoliczności zdarzenia oraz zachowanie nieletnich. Policjanci przypominają, że wakacje to czas wzmożonej aktywności dzieci i młodzieży. Chwila nieuwagi, lekceważenie przepisów, jazda bez kasku czy przewożenie pasażerów mogą zakończyć się tragicznie. Tym razem skończyło się jedynie na strachu i niegroźnych obrażeniach, ale podobne sytuacje nie zawsze mają tak szczęśliwy finał.

Autor: Zdjęcie autora Adam Kanik
[email protected]