
2 lipca 2025, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

fot.: KM PSP Bielsko-Biała
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci st. brygadiera w st. spocz. Aleksandra Radkowskiego, byłego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. W imieniu własnym oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej składam serdeczne kondolencje rodzinie oraz bliskim zmarłego - podaje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.
Aleksander Radkowski urodził się 11 lipca 1951 roku w Sokolnikach. Służbę pożarniczą rozpoczął w 1969 roku, będąc słuchaczem Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, którą ukończył w 1973 roku. Po zakończeniu nauki rozpoczął służbę w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Bielsku-Białej.
W latach 1975–1991 pełnił służbę w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Bielsku-Białej, a w okresie 1988–1991 był jego komendantem. Po tym czasie w latach 1991-1992 pełnił funkcję dowódcy oddziału w Zawodowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.
Z dniem 1 lipca 1992 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP w Bielsku-Białej, a od 1 maja 1998 roku objął funkcję komendanta wojewódzkiego, którą piastował do 31 grudnia 1998 roku.
St. brygadier Aleksander Radkowski był uczestnikiem i dowódcą wielu akcji ratowniczo-gaśniczych. Wśród najważniejszych wydarzeń, w których brał udział, wymienić należy m.in. pożar zakładów mięsnych w Czechowicach-Dziedzicach w 1974 roku, pożar zakładów przemysłu skórzanego w Chełmku w 1985 roku, a także pożary Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej w latach 1974-1978. Uczestniczył również w akcjach gaśniczych w lasach, w tym pożarze w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. Szczególnie wyróżniał się podczas akcji powodziowych w 1996, 1997 i 1998 roku, w których wykazał się ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem w ratowaniu mienia i ludzkiego życia.
W 1999 roku rozpoczął pracę w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, gdzie w warunkach formowania struktur zarządzania kryzysowego, wspólnie z przedstawicielami władz administracji samorządowej oraz kierownikami podmiotów ratowniczych poziomu powiatowego powołał do życia Powiatowe Centrum Ratownictwa i Reagowania Kryzysowego w Bielsku-Białej, które przeobrażono w funkcjonujące do dziś Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Za swoje wybitne zasługi w służbie st. bryg. Aleksander Radkowski został wielokrotnie odznaczony, m.in. Złotą Odznaką „Za zasługi w zwalczaniu powodzi” (1983 i 1997), Złotą Odznaką „Za zasługi w ochronie porządku publicznego” (1990), Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (1994), Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” (1985), Złotym Znakiem Związku (1996), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1996) oraz Odznaką Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej” (2024).
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!
Zobacz inne wiadomości tego autora:
Chybie chce zmiany granic!
Gmina Chybie rozpoczęła procedurę, która ma na celu włączenie do swoich granic części obszaru zalanego wodami Zbiornika Goczałkowickiego, znajdującego się obecnie w granicach administracyjnych gminy Goczałkowice-Zdrój. Chodzi o przyłączenie terenu o łącznej powierzchni 1 363,3500 ha.0Zamknięcie „Iwony”. Dlaczego Społem sprzedaje swoje sklepy?
W obiekcie, w którym przez lata przyjmował klientów sklep PSS Społem „Iwona” w Czechowicach-Dziedzicach, będzie prowadzona działalność gospodarcza. Ale już przez prywatną firmę, której nieruchomość została sprzedana. Społem chce sprzedać również inny lokal, w którym mieścił się sklep – przy ul Łukasiewicza, w sąsiedztwie rafinerii.0Patryk B. wciąż podejrzany. Prokuratura wnioskuje o przedłużenie aresztu
Prokuratura Okręgowa w Katowicach złożyła wniosek do sądu o przedłużenie aresztu tymczasowego dla Patryka B. mężczyzny podejrzanego o zabójstwo mieszkanki Czechowic-Dziedzic Karoliny Wróbel. Patryk B. miał opuścić areszt 9 lipca.0