Zbiorowy protest mieszkańców i ciąg dalszy problemów z wodą
Fot. ilustracyjne/Kombest
Robert FraśRobert Fraś

Zbiorowy protest mieszkańców i ciąg dalszy problemów z wodą

W całej gminie Bestwina od wczoraj (4 lipca) obowiązuje zakaz używania wody do celów spożywczych. W próbkach wykryto bakterie coli. Dodatkowo, mieszkańcy twierdzą, że od miesięcy zmagają się z brudną i śmierdzącą wodą. Do urzędu wpłynął zbiorowy protest (podpisany przez 548 osób), w którym zarzuca się władzom gminy i spółce wodociągowej brak reakcji i zatajanie informacji o zagrożeniu.

Bakteria coli

 
Przypomnijmy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej poinformował w piątek (4 lipca) o niezdatności wody w gminie Bestwina. Badania wykazały obecność bakterii coli w trzech punktach poboru. W związku z tym woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia, przygotowywania posiłków, mycia owoców i warzyw ani kąpieli. Może być wykorzystywana jedynie do celów porządkowych i spłukiwania toalet.
Gmina przygotowała palety z wodą butelkowaną. Strażacy i przedstawiciele zarządzania kryzysowego dystrybuują ją do starszych mieszkańców i osób chorych. Pojawiły się też beczkowozy. Informowaliśmy o nich tutaj.
 
Urząd Gminy uruchomił telefon dyżurny dla mieszkańców. Można dzwonić pod numer 32 215 77 00 w sobotę i niedzielę w godzinach od 8:00 do 20:00. W przypadku objawów zatrucia wodą dostępna będzie pielęgniarka SP ZOZ (pod numerem 501 344 200).
 

Zbiorowy protest 

 
Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy na naszą skrzynkę mailową informację o zbiorowym proteście mieszkańców. Został on złożony w Urzędzie Gminy Bestwina kilka dni temu, 30 czerwca.
Jak deklaruje mieszkanka, która w imieniu protestujących złożyła pismo, opisuje ono długotrwałe problemy z jakością wody. W piśmie opisano przypadki biegunek, wysypek i bólu brzucha, a także częste występowanie żółto-brązowej wody w kranach.
W proteście podpisanym przez 548 osób zarzuca się władzom gminy i spółce KOMBEST brak komunikacji i ignorowanie zgłoszeń. - Niestety ani Gmina Bestwina, ani firma KOMBEST nie poinformowały mieszkańców o tym zagrożeniu. Nie pojawił się żaden komunikat na stronie gminy, w mediach społecznościowych, tablicach ogłoszeń czy poprzez system powiadamiania SMS. Dopiero po nagłośnieniu sprawy przez mieszkańców zaczęli coś pisać – czytamy w mailu. 
Mieszkańcy żądają m.in. obniżenia rachunków za wodę, niezależnych badań jakości, modernizacji sieci oraz rekompensat za poniesione koszty i zdrowotne konsekwencje.
 

Stanowisko wójta

 
Skontaktowaliśmy się z wójtem Grzegorzem Boboniem. Zapewnia, że obecnie gmina podejmuje wszelkie działania, by rozwiązać problem z bakterią coli. Zbiorowy protest trafi na posiedzenie komisji Skarg i Wniosków Rady Gminy. 
 
 
Poniżej pełna treść zbiorowego protestu:
 
                                                        Kaniów, dn. 30.06.2025r.
Wójt Gminy Bestwina
Ul. Krakowska 111
43-512 Bestwina
 
ZBIOROWY PROTEST MIESZKAŃCÓW GMINY BESTWINA W SPRAWIE ZANIECZYSZCZONEJ WODY W SIECI WODOCIĄGOWEJ
My, niżej podpisani mieszkańcy gminy Bestwina, stanowczo protestujemy przeciwko długotrwałemu i niebezpiecznemu zanieczyszczeniu wody dostarczanej do naszych domów przez lokalny wodociąg. Od 4 kwietnia 2025 roku, czyli już od ponad dwóch miesięcy, jesteśmy zmuszeni korzystać z wody, która jest brudna, śmierdząca, żółto-brązowa i niebezpieczna dla zdrowia. Biorąc pod uwagę, że problem z jakością wody trwa od lat i był wielokrotnie zgłaszany do firmy Kombest – między innymi w związku z pojawiającą się żółto-brązową, śmierdzącą wodą – a nasze skargi były regularnie bagatelizowane i traktowane z lekceważeniem, stanowczo oświadczamy: nie godzimy się na dalsze ignorowanie tej sytuacji. Mówimy dość! 
Z komunikatów Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej wynika jasno, że w próbkach wody nadal występują przekroczenia żelaza, manganu, mętności oraz mikroorganizmów. Mimo to, woda nadal jest warunkowo dopuszczona do spożycia – po uprzednim dwukrotnym gotowaniu. 
To, co przeżywamy w naszych domach, nie nadaje się do przemilczenia:
- bóle brzucha, wysypki skórne, biegunki, podrażnienia oczu i skóry,
- zniszczone sprzęty domowe (pralki, zmywarki),
- szare, zafarbowane ubrania po praniu,
- brązowa woda w wannach, kranach i basenach ogrodowych,
- strach o zdrowie dzieci, osób starszych i chorych,
- koszty związane z zakupem wody mineralnej i wzrostem zużycia prądu przez konieczność gotowania wody.
Żądamy natychmiastowych działań:
1. Pomniejszenia rachunków za wodę za cały okres, w którym woda była zanieczyszczona i warunkowo dopuszczona do użytku.
2. Przeprowadzenia niezależnych i rzetelnych badań jakości wody z udziałem przedstawicieli mieszkańców.
3. Natychmiastowego usunięcia źródła skażenia i pełnej modernizacji systemu wodociągowego.
4. Publicznych przeprosin ze strony zarządu wodociągów i urzędników, którzy lekceważyli zgłoszenia mieszkańców.
5. Złożenia raportu z kosztów poniesionych przez mieszkańców (zakup wody, koszty prądu, leczenie skutków zdrowotnych) i propozycji rekompensat.
Wielu z nas zgłaszało już wcześniej problem brudnej wody, przynosząc próbki w słoikach – i zawsze słyszeliśmy, że "woda jest zdatna do picia". Kiedy pokazaliśmy zdjęcia brązowej wody, prezes wodociągów wyśmiewał mieszkańców, twierdząc, że "można się spokojnie kąpać I ją pić". To niedopuszczalne, aroganckie i pełne pogardy traktowanie obywateli, którzy płacą za coś, co nie nadaje się do użytku!
 
Nie godzimy się na to, by być zatruwani i jeszcze za to płacić!
Wzywamy władze lokalne, sanepid, media oraz odpowiednie instytucje państwowe do pilnej reakcji i podjęcia konkretnych działań w interesie zdrowia mieszkańców.
TO NIE JEST TYLKO WODA – TO JEST NASZE ŻYCIE I ZDROWIE!
Oto skutki zdrowotne spożywania i kontaktu z zanieczyszczoną wodą:
1. Mangan (Mn):
- Uszkodzenia układu nerwowego (przy dłuższym spożywaniu),
- Problemy z pamięcią i koncentracją,
- U dzieci: zaburzenia rozwoju neurologicznego,
- Wysypki, podrażnienia skóry.
2. Żelazo (Fe):
- Nie jest toksyczne w małych ilościach, ale jego nadmiar może:
 - obciążać wątrobę i nerki,
 - powodować nudności, wymioty, bóle brzucha,
 - powodować metaliczny posmak w wodzie i zabarwienie wody.
3. Mikroorganizmy i bakterie (np. E. coli, Enterokoki):
- Biegunki, wymioty, odwodnienie (szczególnie groźne u niemowląt i osób starszych),
- Infekcje układu pokarmowego, moczowego i skóry,
- Wysypki, świąd, zapalenia spojówek,
- Długotrwałe skutki zdrowotne przy powtarzającym się narażeniu.
 
 
Protest wraz z podpisami mieszkańców ,zostanie również skierowany do firmy Kombest, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Bielsku Białej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sołtysa, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich.
W załączeniu przedkładam kserokopię list poparcia, zawierające łącznie 548 podpisów mieszkańców gminy Bestwina. Oryginały pozostają do wglądu u osoby składającej petycję.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: