
5 lipca 2025, imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Fot. ilustracyjne/Kombest
Przypomnijmy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej poinformował w piątek (4 lipca) o niezdatności wody w gminie Bestwina. Badania wykazały obecność bakterii coli w trzech punktach poboru. W związku z tym woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia, przygotowywania posiłków, mycia owoców i warzyw ani kąpieli. Może być wykorzystywana jedynie do celów porządkowych i spłukiwania toalet.
Gmina przygotowała palety z wodą butelkowaną. Strażacy i przedstawiciele zarządzania kryzysowego dystrybuują ją do starszych mieszkańców i osób chorych. Pojawiły się też beczkowozy. Informowaliśmy o nich tutaj.
Urząd Gminy uruchomił telefon dyżurny dla mieszkańców. Można dzwonić pod numer 32 215 77 00 w sobotę i niedzielę w godzinach od 8:00 do 20:00. W przypadku objawów zatrucia wodą dostępna będzie pielęgniarka SP ZOZ (pod numerem 501 344 200).
Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy na naszą skrzynkę mailową informację o zbiorowym proteście mieszkańców. Został on złożony w Urzędzie Gminy Bestwina kilka dni temu, 30 czerwca.
Jak deklaruje mieszkanka, która w imieniu protestujących złożyła pismo, opisuje ono długotrwałe problemy z jakością wody. W piśmie opisano przypadki biegunek, wysypek i bólu brzucha, a także częste występowanie żółto-brązowej wody w kranach.
W proteście podpisanym przez 548 osób zarzuca się władzom gminy i spółce KOMBEST brak komunikacji i ignorowanie zgłoszeń. - Niestety ani Gmina Bestwina, ani firma KOMBEST nie poinformowały mieszkańców o tym zagrożeniu. Nie pojawił się żaden komunikat na stronie gminy, w mediach społecznościowych, tablicach ogłoszeń czy poprzez system powiadamiania SMS. Dopiero po nagłośnieniu sprawy przez mieszkańców zaczęli coś pisać – czytamy w mailu.
Mieszkańcy żądają m.in. obniżenia rachunków za wodę, niezależnych badań jakości, modernizacji sieci oraz rekompensat za poniesione koszty i zdrowotne konsekwencje.
Skontaktowaliśmy się z wójtem Grzegorzem Boboniem. Zapewnia, że obecnie gmina podejmuje wszelkie działania, by rozwiązać problem z bakterią coli. Zbiorowy protest trafi na posiedzenie komisji Skarg i Wniosków Rady Gminy.
Poniżej pełna treść zbiorowego protestu:
Kaniów, dn. 30.06.2025r.
Wójt Gminy Bestwina
Ul. Krakowska 111
43-512 Bestwina
ZBIOROWY PROTEST MIESZKAŃCÓW GMINY BESTWINA W SPRAWIE ZANIECZYSZCZONEJ WODY W SIECI WODOCIĄGOWEJ
My, niżej podpisani mieszkańcy gminy Bestwina, stanowczo protestujemy przeciwko długotrwałemu i niebezpiecznemu zanieczyszczeniu wody dostarczanej do naszych domów przez lokalny wodociąg. Od 4 kwietnia 2025 roku, czyli już od ponad dwóch miesięcy, jesteśmy zmuszeni korzystać z wody, która jest brudna, śmierdząca, żółto-brązowa i niebezpieczna dla zdrowia. Biorąc pod uwagę, że problem z jakością wody trwa od lat i był wielokrotnie zgłaszany do firmy Kombest – między innymi w związku z pojawiającą się żółto-brązową, śmierdzącą wodą – a nasze skargi były regularnie bagatelizowane i traktowane z lekceważeniem, stanowczo oświadczamy: nie godzimy się na dalsze ignorowanie tej sytuacji. Mówimy dość!
Z komunikatów Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej wynika jasno, że w próbkach wody nadal występują przekroczenia żelaza, manganu, mętności oraz mikroorganizmów. Mimo to, woda nadal jest warunkowo dopuszczona do spożycia – po uprzednim dwukrotnym gotowaniu.
To, co przeżywamy w naszych domach, nie nadaje się do przemilczenia:
- bóle brzucha, wysypki skórne, biegunki, podrażnienia oczu i skóry,
- zniszczone sprzęty domowe (pralki, zmywarki),
- szare, zafarbowane ubrania po praniu,
- brązowa woda w wannach, kranach i basenach ogrodowych,
- strach o zdrowie dzieci, osób starszych i chorych,
- koszty związane z zakupem wody mineralnej i wzrostem zużycia prądu przez konieczność gotowania wody.
Żądamy natychmiastowych działań:
1. Pomniejszenia rachunków za wodę za cały okres, w którym woda była zanieczyszczona i warunkowo dopuszczona do użytku.
2. Przeprowadzenia niezależnych i rzetelnych badań jakości wody z udziałem przedstawicieli mieszkańców.
3. Natychmiastowego usunięcia źródła skażenia i pełnej modernizacji systemu wodociągowego.
4. Publicznych przeprosin ze strony zarządu wodociągów i urzędników, którzy lekceważyli zgłoszenia mieszkańców.
5. Złożenia raportu z kosztów poniesionych przez mieszkańców (zakup wody, koszty prądu, leczenie skutków zdrowotnych) i propozycji rekompensat.
Wielu z nas zgłaszało już wcześniej problem brudnej wody, przynosząc próbki w słoikach – i zawsze słyszeliśmy, że "woda jest zdatna do picia". Kiedy pokazaliśmy zdjęcia brązowej wody, prezes wodociągów wyśmiewał mieszkańców, twierdząc, że "można się spokojnie kąpać I ją pić". To niedopuszczalne, aroganckie i pełne pogardy traktowanie obywateli, którzy płacą za coś, co nie nadaje się do użytku!
Nie godzimy się na to, by być zatruwani i jeszcze za to płacić!
Wzywamy władze lokalne, sanepid, media oraz odpowiednie instytucje państwowe do pilnej reakcji i podjęcia konkretnych działań w interesie zdrowia mieszkańców.
TO NIE JEST TYLKO WODA – TO JEST NASZE ŻYCIE I ZDROWIE!
Oto skutki zdrowotne spożywania i kontaktu z zanieczyszczoną wodą:
1. Mangan (Mn):
- Uszkodzenia układu nerwowego (przy dłuższym spożywaniu),
- Problemy z pamięcią i koncentracją,
- U dzieci: zaburzenia rozwoju neurologicznego,
- Wysypki, podrażnienia skóry.
2. Żelazo (Fe):
- Nie jest toksyczne w małych ilościach, ale jego nadmiar może:
- obciążać wątrobę i nerki,
- powodować nudności, wymioty, bóle brzucha,
- powodować metaliczny posmak w wodzie i zabarwienie wody.
3. Mikroorganizmy i bakterie (np. E. coli, Enterokoki):
- Biegunki, wymioty, odwodnienie (szczególnie groźne u niemowląt i osób starszych),
- Infekcje układu pokarmowego, moczowego i skóry,
- Wysypki, świąd, zapalenia spojówek,
- Długotrwałe skutki zdrowotne przy powtarzającym się narażeniu.
Protest wraz z podpisami mieszkańców ,zostanie również skierowany do firmy Kombest, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku Białej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sołtysa, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich.
W załączeniu przedkładam kserokopię list poparcia, zawierające łącznie 548 podpisów mieszkańców gminy Bestwina. Oryginały pozostają do wglądu u osoby składającej petycję.
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!
Zobacz inne wiadomości tego autora:
Najbardziej śmierdzące śledzie świata. Radiowa ekipa wsiada za kierownicę malucha!
Piąty dzień Wielkiej Wyprawy Maluchów przyniósł zmianę za kierownicą naszego maluszka. Za kierownicę Fiata 126p Fundacji Donateo wspieranego przez nasze radio zasiadła Monika Handzlik - nasza redakcyjna koleżanka. Monika pół żartem, pół serio opowiedziała o początkowych trudach w prowadzenia auta i wielkiej przyjaźni, która narodziła się po godzinie jazdy. Uczestnicy nie zwalniają tempa w zbieraniu środków na rehabilitację dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych.0Bielsko-Biała: Niepokojące relacje o mężczyznach w czarnym aucie
W sieci pojawiło się poważnie brzmiące ostrzeżenie dotyczące dwóch mężczyzn, którzy mieli podjeżdżać nocą do samotnych młodych kobiet na terenie Bielska-Białej. Informacje te w krótkim czasie zyskały szeroki rozgłos w lokalnych mediach społecznościowych.0Czołowe zderzenie osobówek. Jedna osoba w szpitalu
Do groźnego wypadku doszło dziś w południe na ulicy Bielskiej w Buczkowicach. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe, co spowodowało utrudnienia w ruchu.0