Przerobili schron na bunkier
FB/Oshpitzin
Beata SteklaBeata Stekla

Przerobili schron na bunkier

Na ścianach betonowego schronu przeciwlotniczego na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu powieszono fragmenty macew, czyli nagrobków znalezionych przy okazji porządkowania kirkutu.Fragmenty te są uzupełnione o tłumaczenie zawartego na nich tekstu oraz objaśnienie symboliki. W ten sposób Oshpitzin Muzeum Żydowskie zrealizowało projekt o nazwie Bunkier Pamięci.

- Wybraliśmy kilka najciekawszych nagrobków z XIX i XX wieku, na przykład związanych z epidemią cholery z początków XIX wieku. Są też nagrobki ważnych przedwojennych osobowości, w tym Rebeki Haberfeld, z przedwojennej rodziny fabrykatów, zasłużonych na polu dobroczynności - mówi Maciek Zabierowski z muzeum. Posłuchaj

Projekt ma przypominać, że przed wojną w Oświęcimiu funkcjonowała żydowska społeczność, która miała swój wkład w rozwój miasta. Ponad połowę jego mieszkańców stanowili wtedy Żydzi. 

Bunkier jest częścią ścieżki edukacyjnej, która przybliża wiedzę dotyczącą funkcjonowania kirkutu i żydowskiej obrzędowości związanej z pochówkami. A ta - jak mówi Maciej Zabierowski - jest fascynująca. Posłuchaj

Kirkut w Oświęcimiu znajduje się u zbiegu ulic Wysokie Brzegi i Dąbrowskiego. Najstarsza macewa pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Ostatni pochówek miał tam miejsce w 2000 roku. W czasie drugiej wojny światowej cmentarz został zniszczony. Obecnie jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: