Przebudowa głównej drogi w mieście
fot.: UM Czechowice-Dziedzice
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Przebudowa głównej drogi w mieście

Niebawem rozpocznie się przebudowa ulicy Legionów - drogi powiatowej, będącej najdłuższą miejską arterią w Czechowicach-Dziedzicach. Informuje o tym tamtejszy urząd miejski. Jeszcze w tym roku zmodernizowany zostanie odcinek Legionów od skrzyżowania z ulicą Narutowicza do Drogi Krajowej nr 1. Do 2024 roku ulica Legionów zostanie gruntownie przebudowana na odcinku od granicy z Bielskiem-Białą do skrzyżowania z ulicą Lipowską.Na realizację bardzo ważnej z punktu widzenia poprawy układu komunikacyjnego w Czechowicach-Dziedzicach inwestycji, polegającej na przebudowie ulicy Legionów na odcinku od DK-1 do skrzyżowania z ulicą Narutowicza, Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej, czyli administrator drogi, uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Infrastruktury. Szacowana wartość tej inwestycji to 6,58 mln zł, z czego możliwe dofinansowanie stanowi 50 procent tej kwoty. 

ZDP wystąpił do gminy Czechowice-Dziedzice z prośbą o udzielenie pomocy finansowej na potrzeby pokrycia 50 procent udziału własnego. Udział finansowy gminy w inwestycji szacowany jest na 1 mln 645 tysięcy złotych.
 
Zakres robót obejmuje przebudowę odcinka ulicy Legionów, od skrzyżowania z DK-1 do skrzyżowania z będącą również drogą powiatową ulicą Narutowicza. Przebudowane zostaną również chodniki o długości około 690 metrów, dwie zatoki autobusowe, a także doświetlone będzie przejście dla pieszych. 
 
Ponadto przebudowane mają zostać skrzyżowania ulicy Legionów z DK-1 i ulicą Narutowicza. Co ważne, dobudowany zostanie dodatkowy pas do prawoskrętu dla kierowców włączających się do ruchu z ulicy Legionów na DK-1, w kierunku Katowic. Teraz samochody przejeżdżające dwupasmówkę w kierunku Zabrzega i skręcające w prawo w kierunku Pszczyny i Katowic stoją na jednym pasie w długiej kolejce przed światłami. 
 
Znacznie więcej, bo 18,8 mln złotych, ma kosztować przebudowa ulicy Legionów na odcinku od ulicy Lipowskiej do granicy z Bielskiem-Białą. I w tym przypadku modernizacja, będącej drogą powiatową ulicy Legionów, zostanie przeprowadzona przy znacznym wsparciu ze środków zewnętrznych, pochodzących z Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat bielski otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 8,6 mln złotych.
 
Aby zrealizować inwestycję potrzebna była jeszcze kwota 10,2 mln złotych. Również w tym wypadku, powołując się na wysokie koszty inwestycji Zarząd Dróg Powiatowy w Bielsku-Białej zwrócił się do czechowickiego samorządu o udzielnie pomocy i sfinansowanie połowy brakującej sumy czyli 5,1 mln złotych. I w tym wypadku gmina wesprze powiat w realizacji zadania, a środki na ten cel mają być przekazywane sukcesywnie.
 
Przebudowa ulicy Legionów na odcinku od ulicy Lipowskiej do granicy z Bielskiem-Białą to zadanie, które Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej zamierza realizować w cyklu dwuletnim, tj. w latach 2023-24. 
W ramach inwestycji planowane są między innymi: modernizacja i przebudowa jezdni ulicy o długości niemal 1,8 km, przebudowa skrzyżowania ulicy Legionów z będącą również drogą powiatową ulicą Lipowską oraz skrzyżowań z następującymi drogami gminnymi: Pocztowa, Prosta, Junacka, Kamionka, Kostki Napierskiego, Wilcza, Terenowa, Agawy, Zawiła, Wrzosowa, Krzywa i Orzeszkowej. 
 
Powstanie ponad kilometr nowych chodników, a przeszło dwa kilometry zostaną zmodernizowane. Powstaną też ścieżki rowerowe o długości blisko 2,4 kilometrów. Prace obejmą również przebudowę czterech zatok autobusowych oraz budowę dwóch zatok postojowych dla samochodów osobowych o długości 42 i 12 metrów. Przebudowa obejmie też kanalizację deszczową oraz oświetlenie uliczne, z uwzględnieniem doświetlenia siedmiu przejść dla pieszych.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: