PORADNIK na wybory i referendum
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

PORADNIK na wybory i referendum

Jak oddać ważny głos? W jakich godzinach będzie można głosować? Te i inne pytania dot. niedzielnych wyborów oraz referendum zadaliśmy w trakcie rozmowy z Andrzejem Adamkiem, dyrektorem delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej.W tę niedzielę (15.10) wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Lokale wyborcze tego dnia czynne będą w godz. 7.00 - 21.00. Karta do głosowania na kandydata do Sejmu będzie miała format podobny do A3. Kartę formatu A4 dostaniemy, jeśli będziemy chcieli oddać głos na kandydata do Senatu lub wziąć udział w referendum.

Jak oddać ważny głos? O to pytaliśmy dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej. - Głosujemy w wyborach do Sejmu na jednego kandydata z jednej listy, stawiając znak przecinających się linii - nazwijmy to "X" - w kratce po lewej stronie, przy jednym nazwisku z jednej listy. Taki głos jest ważny. Postawienie przecinających się linii przy kilku nazwiskach z różnych list - jest głosem nieważnym lub w ogóle niepostawienie znaku "X" - objaśnia Andrzej Adamek, dyrektor delegatury KBW. Analogicznie w przypadku karty do głosowania na kandydata do Senatu (tutaj jednak nie będzie list, a wyłącznie nazwiska kandydatów z poszczególnych komitetów). 

W przypadku karty referendalnej znajdziemy na niej 4 pytania i kratki z odpowiedziami TAK lub NIE. Znak "X" należy postawić w jednej z nich. Postawienie "X" w obu lub w ogóle - oznaczać będzie oddanie nieważnego głosu. By wyniki referendum były wiążące, frekwencja musi wynieść co najmniej 50%.

By móc oddać głos, do lokalu wyborczego, należy ze sobą zabrać dokument ze zdjęciem - to nie musi być dowód osobisty. Na tej podstawie komisja wyda nam kartę lub karty do głosowania, bo to od nas zależy, czy chcemy wybrać przedstawicieli do parlamentu i/lub odpowiedzieć na pytania w referendum. Wyborca ma prawo odmówić pobrania którejś z tych trzech kart.

Co zrobić, gdy nasze nazwisko nie będzie widniało w spisie wyborców? POSŁUCHAJ.

Przyporządkowanie siedzib obwodowych komisji do miejsca naszego zamieszkania znajdziemy w obwieszczeniu lub poprzez internetową wyszukiwarkę TUTAJ.

W tzw. okręgu bielskim (nr 27) do Sejmu, czyli obejmującym powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki, pszczyński oraz miasto Bielsko-Biała zarejestrowano 8 komitetów wyborczych. Z tego okręgu wybranych zostanie 9 posłów. Okręgi do Senatu w naszym regionie są dwa: 78, czyli Bielsko-Biała, powiaty bielski i pszczyński a także nr 79 z powiatami cieszyńskim i żywieckim. W każdym z tych okręgów wybrany zostanie jeden przedstawiciel do Senatu.

Nadchodzące wybory są pierwszymi, przy których przeprowadzeniu wykorzystywany jest Centralny Rejestr Wyborców. Jest to rejestr prowadzony przez ministra do spraw informatyzacji. Gminy nie prowadzą już własnych rejestrów wyborców, lecz wprowadzają niezbędne dane do Centralnego Rejestru Wyborców i czuwają nad ich poprawnością.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: