Otwarcie przedpremierowe
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Otwarcie przedpremierowe

Choć otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji Oko w Bielsku-Białej planowane jest na jutro, to my już wiemy jak wygląda. Zobaczcie.Historia, która doprowadziła do powstania Oka zaczęła się w 1947 roku. W Katowicach przy gazecie "Trybuna Robotnicza" powołano pierwsze eksperymentalne Studio Filmowe. Szybko się usamodzielniło i przeniosło do Wisły. Potem miało się przenieść do Wrocławia, ale po drodze było Bielsko - i tam już zostało. Na początku twórcy pracowali ulicy przy Mickiewicza, potem przenieśli się do dzisiejszej lokalizacji przy ulicy Cieszyńskiej 24. Studio Filmów Rysunkowych jakie znamy dzisiaj zostało powołane do życia z początkiem 1956 roku.

Mijały lata i nadszedł rok 2022. Ruszyła wtedy budowa nowego obiektu wchodzącego w skład Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. W efekcie przy ulicy Cieszyńskiej mamy odrestaurowaną willę Rotha (zmodernizowano ją wcześniej), gdzie mieści się administracja studia oraz nowy budynek, w którym - na dwóch kondygnacjach - ulokowano wystawę stałą związaną z historią i działalnością studia. Na parterze mieści się kawiarenka i Kino Kreska. Obiekt ten wybudowano w miejsce wyburzonego Kina Studio i tzw. pawilonu reżyserskiego. Pomiędzy willą a nowym budynkiem powstał przestronny amfiteatr z parkiem.

Otwarcie dla mieszkańców planowane jest jutro około 11:30 od przecięcia wstęgi. Cały program tego dwudniowego wydarzenia znajdziecie TUTAJ. Dzisiaj natomiast Oko zaprosiło na przedpremierowe otwarcie m.in. dziennikarzy. To dzięki temu mogliśmy już zobaczyć jak wygląda Kino Kreska, wystawa i nowy budynek wewnątrz (foto poniżej). 

- Odwołanie do tradycji, do przeszłości. Tym jest wystawa stała i chciałbym to zachować. Natomiast w obrębie Oka jest jeszcze kilka przestrzeni niezagospodarowanych. Celowo, gdyż to miejsce na wystawy czasowe. Chcemy przypomnieć kulturę z tamtych czasów, czyli z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, kiedy studio znajdowało się na szczycie swoich możliwości twórczych. Chcę też przypomnieć twórców studia i zrobić cykl wystaw tematycznych, który pokazałby kulturę masową w różnych ujęciach - powiedział Maciej Chmiel, dyrektor SFR. Posłuchaj
 
Budowa Oka kosztowała około 41 milionów złotych. Finansowanie pochodziło z trzech źródeł: Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Bielsko-Biała.

Co ważne, studio w ostatnim czasie zajmowało się nie tylko budową centrum. W jego murach powstawał też całkiem nowy serial dla dzieci "Bystre oczka". Maciej Chmiel opisuje go jako produkcję misyjną,  przeznaczoną dla dzieci w wieku 2-4 lata i taką, która przez swoją prostotę nie zaleje zmysłów młodego widza nadmiarem bodźców. Z tego względu jest dobrze odbierana przez dzieci z dysfunkcjami wzroku i ADHD. Pierwszy odcinek będziecie mogli zobaczyć jutro, w ramach otwarcia Oka. Jeżeli jesteście zainteresowani, po szczegóły zerknijcie powyżej, do odnośnika do programu imprezy.

- Jutro pokazujemy odcinek numer jeden, a do końca roku mamy zrobić kolejnych dwanaście odcinków, więc będziemy mieli pełen sezon. Bohaterami są Biedronka Onka i Ślimak Mak. Postacie te są stawiane przed prostymi zadaniami, które dotyczą codziennego życia. Chodziło nam o to, żeby dziecko dzięki tym odcinkom było wprowadzone w rozwiązywanie różnych sytuacji czy wykonywanie różnych czynności w obrębie mieszkania czy domu, w którym mieszka - i w gronie najbliższych. Właśnie w ten sposób zbudowany jest ten serial - przybliża dyrektor. Posłuchaj
 
Wstęgę przecinają (film poniżej, od lewej): Karolina Lorenc - zastępczyni dyrektora SFR ds. organizacyjnych i kulturalnych, Marta Cienkowska - wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Jarosław Klimaszewski - prezydent Bielska-Białej. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: