Jest plan ochrony Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Jasienicy przed powodzią
fot.: UM Czechowice-Dziedzice
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Jest plan ochrony Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Jasienicy przed powodzią

Jak zabezpieczyć nasz region, między innymi: Bielsko-Białą, Czechowice-Dziedzice czy gminę Jasienica przed konsekwencjami kolejnej powodzi? Dziś w oddziale zamiejscowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego samorządowcom z naszego terenu zaprezentowano „Program redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni rzeki Iłownicy i Białej”.
Program opracowany został przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym. Jakie są jego główne założenia? 
 
Oto cztery najważniejsze propozycje ekspertów:
- budowa jednego dużego zbiornika przeciwpowodziowego Międzyrzecze, o pojemności około trzech milionów metrów sześciennych, na terenie gminy Jasienica;
- budowa czterech mniejszych polderów, o łącznej pojemności miliona metrów sześciennych, w gminie Czechowice-Dziedzice;
- podniesienie i wzmocnienie wałów rzeki Iłownicy i Jasienicy w Czechowicach-Dziedzicach;
- modernizacja koryta rzeki Biała oraz wałów przeciwpowodziowych;
- regulacja potoku Straconka w Bielsku-Białej i Mesznianki w Wilkowicach.
 
Eksperci spotkają się z mieszkańcami
 
Szczegóły propozycji ekspertów z Wód Polskich, a także IMGW zawarte w „Programie redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni rzeki Iłownicy i Białej” zaprezentowano dziś samorządowcom z naszego regionu. Program jeszcze dziś pojawi się na stronie internetowej RZGW Gliwice, wraz z formularzem uwag.
- Eksperci z RZGW i IMGW będą brali udział w konsultacjach z zainteresowanymi mieszkańcami, na miejscu, w ich gminach, także w Bielsku-Białej. Tak aby każdy mógł się wypowiedzieć. Po zakończeniu tego procesu, przystąpimy do realizacji wybranego wariantu – informował wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Posłuchaj
Konsultacje potrwają do 31 lipca.
 
„Nie chcemy nikogo wyrzucać”
 
Czy przedstawione propozycje mogą wzbudzić kontrowersje, emocje, czy też po prostu spotkać się ze sprzeciwem mieszkańców? 
- Spodziewamy się gorącej dyskusji, jaka towarzyszy każdej inwestycji infrastrukturalnej. To jest naturalne. Natomiast w ostatnim pakiecie ustaw przyjęliśmy rozwiązanie, które ma pomóc przełamywać tego rodzaju dylematy: czy tworzyć infrastrukturę czy nie. Jest zaproponowany mechanizm dobrowolnego wykupu na naprawdę atrakcyjnych warunkach. Nie chcemy nikogo wyrzucać na siłę. Chcemy rozmawiać, chcemy aby ten program dobrowolnych odkupów był zrealizowany skutecznie, z udziałem mieszkańców i samorządów. Tylko takie inwestycje mają sens, które są w interesie ludzi i realizowane z ludźmi – podkreślał poseł Mirosław Suchoń, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.
 
Przyjmujemy ten dokument z zadowoleniem – mówił natomiast, po prezentacji programu, w imieniu samorządowców starosta bielski Andrzej Płonka. Starosta wyraził nadzieję, że program doczeka się się realizacji. W przeciwieństwie do podobnych inicjatyw z minionych lat, które pozostały na papierze. Samorządowiec zwrócił również uwagę, że na program zabezpieczający przed powodzią, czekają także mieszkający w zlewni Soły.
 
Koszt przeciwpowodziowych inwestycji nad Białą i Iłownicą szacowany jest na około 100 mln zł. Jak mówił minister Koperski, pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszy europejskich oraz z budżetu państwa.
Realizacja planów to perspektywa najbliższej dekady.
 
Inwestycje przeciwpowodziowe w Czechowicach
 
Tymczasem gmina Czechowice-Dziedzice prowadzi już teraz dwie inwestycje mające poprawić ochronę przeciwpowodziową. To budowa przepompowni oraz kanałów ulgi z przepustami, zadania realizowane są w rejonie ul. Wodnej. 
 
W tym roku planowane jest zakończenie budowy przepompowni wód deszczowych nad rzeką Wapienicą. To jedna z dwóch inwestycji realizowanych obecnie w kierunku poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Wartość przedsięwzięcia przekracza 1,3 mln zł. Drugie zadanie to budowa kanałów ulgi w rejonie ul. Wodnej (koszt ponad 3 mln zł). W tym przypadku inwestycja powinna zakończyć się w październiku 2026 r. i swoim zakresem obejmie również przebudowę sieci teletechnicznej – podaje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: