Zmarła siostra Mary O’Sullivan związana z naszym regionem
FB/Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
Beata SteklaBeata Stekla

Zmarła siostra Mary O’Sullivan związana z naszym regionem

Mary O’Sullivan należała do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Przez 11 lat pracowała i mieszkała w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.Zmarła w minioną sobotę - w Dublinie, w swoim zgromadzeniu. Miała 75 lat. Pracę w CDM zaczęła w styczniu 2009 roku, zakończyła w marcu 2020 roku. 

- W ciągu tych kilkunastu lat siostra Mary współpracowała z liderami grup, profesorami, wykładowcami, edukatorami głównie z anglojęzycznych uniwersytetów, college'ów, liceów i społeczności lokalnych. Pomagała w przygotowaniu programów studyjnych dla uczestników, dla których najważniejszym punktem podróży była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Otaczała grupy szczególną troską podczas ich pobytu w Centrum Dialogu i Modlitwy. Najczęściej siostrę Mary można było spotkać w bibliotece, gdzie sprawowała opiekę nad naszym księgozbiorem. Pomagała w przygotowaniach konferencji, rekolekcji, mszy świętych, medytacji, w których również uczestniczyła. Zawsze interesowała się tematyką dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i międzywyznaniowego, biorąc udział w wielu międzynarodowych konferencjach - czytamy na stronie internetowej CDM.

Siostra Mary O'Sullivan uczyła też religii - w szkole średniej w Dublinie oraz w szkole parafialnej w Kalifornii. Mieszkała i studiowała w Izraelu, była sekretarzem Instytutu Bat Kol w Jerozolimie. Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała ją tytułem "Człowiek Pojednania".

Centrum Dialogu i Modlitwy mieści się przy ulicy Kolbego, w pobliżu KL Auschwitz-Birkenau. Założył je w 1992 roku kardynał Franciszek Macharski, w porozumieniu z biskupami całej Europy i przedstawicielami organizacji żydowskich. Ma być ono formą uczczenia pamięci ofiar i przyczyniać się do budowania szacunku, pojednania i pokoju.Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: