Zamknięta kolej linowa
fot.szczyrk.cos.pl
Tomasz KlimczakTomasz Klimczak

Zamknięta kolej linowa

Od niedzieli rozpoczyna się obowiązkowy jesienny przegląd techniczny kolei linowej na Skrzyczne.Przed nami ostatnie przejazdy.Jak poinformował Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku przez cały listopad nieczynna będzie kolej linowa na Skrzyczne. Przed nami ostatnie dni funkcjonowania. Kolej czynna będzie do 31 października w godzinach od 9:00 do 16:00 a ostatni zjazd będzie ze Skrzycznego na Jaworzynę. Od niedzieli rozpoczyna się obowiązkowy jesienny przegląd techniczny.

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Posiada całoroczne koleje linowe na dwóch odcinkach. 4-osobową na trasie Jaworzyna – Skrzyczne, o przepustowości 2400 osób na godzinę. Różnica poziomów wynosi 295 metrów a długość  1170 metrów. Druga również 4-osobowa na trasie ze stacji dolnej w Szczyrku na Jaworzynę, ze zdolnością przewozową 1200 osób z różnicą poziomów 406 metrów i długością 1592 metrów.

Pierwszy odcinek kolei linowej na Skrzyczne przekazano do użytku 26 stycznia 1958 roku, całkowite ukończenie budowy miało miejsce 31 grudnia 1960 r. Współcześnie ośrodek narciarski na Skrzycznem, ze zmodernizowanymi trasami i nowoczesną koleją kanapową na całym odcinku z dolnej stacji w Szczyrku, przez Jaworzynę aż na szczyt Skrzycznego, to dziś jeden z czołowych ośrodków w kraju.Zobacz inne wiadomości tego autora: