Wstrzymano dofinansowanie. To przez "uchwałę anty-LGBT"
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Wstrzymano dofinansowanie. To przez "uchwałę anty-LGBT"

Bart Staszewski (aktywista LGBT) w mediach społecznościowych napisał, że radni z Wilamowic staną przed wyborem: "muzeum albo uchwała anty-LGBT". O co chodzi?Gmina chce stworzyć Muzeum Kultury Wilamowskiej. W marcu 2020 roku formalnie rozpoczęła się procedura wnioskowania o dofinansowanie. W listopadzie spłynęła doskonała wiadomość o tym, że przyznano dotację na budowę Muzeum. Wniosek znalazł się na liście ministerstwa kultury i grantów przyznawanych z tzw. Funduszy norweskich. Radość jednak nie trwała długo, bo w styczniu poinformowano o zawieszeniu dofinansowania. 

W tle jest uchwała podjęta przez radnych w 2019 roku, w celu „wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach”. Potocznie uchwała określana jest mianem "anty-LGBT" i krytykowana za dyskryminację mniejszości seksualnych. 

Norwedzy krok po kroku w liście do Polaków, pokazują na czym polega dyskryminacyjny charakter uchwały radnych Wilamowic, wyjaśniając przy tym, że zawarte w uchwale sugestie jakoby osoby LGBT zagrażały tradycyjnemu modelowi rodziny, tradycyjnym wartościom i chrześcijaństwu w regionie są dyskryminujące dla osób LGBT. W liście wymieniono też kolejny raz konkretne przepisy regulaminu, które narusza przyznanie dofinansowania samorządowi, który przyjął uchwała anty-LGBT. Podkreślono, że zawieszenie dofinansowania nastąpiło ze skutkiem natychmiastowym, a wszelkie wydatki ponoszone na rzecz projektu w trakcie okresu zawieszenia nie mogą być uznane za kwalifikowane - opisał w mediach społecznościowych Bart Staszewski.

O tę sprawę pytaliśmy burmistrza Wilamowic. Marian Trela potwierdził, że dofinansowanie zostało wstrzymane i trwa procedura wyjaśniająca. Gmina wysłała wyjaśnienie do ministerstwa kultury. Odpowiedź z konkretnymi decyzjami może być znana w przyszłym tygodniu.

Kwestię dofinansowania do budowy Muzeum w sieci skomentowało także Stowarzyszenie WilamowianieBardzo, ale to bardzo przykre wieści... Mamy nadzieję, że Rada Gminy Wilamowice zreflektuje się i wycofa ze swojego stanowiska. Jako Stowarzyszenie zawsze działamy na rzecz dobra różnorodności kulturowej i wszystkich mniejszości i wszystkich mieszkańców bez wyjątku. Tym bardziej więc przykro, że ponad 20-letnie, społeczne działania pasjonatów - mieszkańców i sympatyków, zostają przekreślone... - czytamy na facebookowym profilu.
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: