Takiego spotkania jeszcze nie było!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Takiego spotkania jeszcze nie było!

"Krąg darczyńców" utworzono w Żywcu. To pierwsze tego typu wydarzenie w tym mieście.„Krąg darczyńców” stworzyli mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie z autorami ciekawych projektów społecznych. Po ich prezentacji, w trakcie licytacji, można było przekazać dowolną kwotę na realizację pomysłów, które darczyńcom przypadły do gustu.

Wydarzenia nazwane "giving circle"są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii. W naszym kraju dopiero raczkują. Pierwsze takie spotkania odbyły się już jednak w Cieszynie, a w ten weekend wydarzenie zadebiutowało w mieście nad Sołą i Koszarawą.

Licytacje przeprowadzano w nietypowej formule. W ich trakcie goście musieli sprostać wyzwaniom jakie stawiali przed nimi darczyńcy. Decydowali się bowiem na przekazanie niewielkich kwot pod warunkiem, że wskazana przez nich osoba zaśpiewa, zatańczy (ewentualnie zastepuje), zagwiżdże, czy też pokaże, że potrafi skakać na skakance. W punkcie kulminacyjnym trzeba było nawet utworzyć... znany z prawie każdego wesela pociąg!

A o co toczyła się gra? Między innymi o wsparcie projektu "Krawculskie trasy" przygotowanego przez stowarzyszenie Żywieckie Pogranicze. Stowarzyszenie chce opracować mapę wszystkich tras, które zaczynają i kończą się na Krawcowym Wierchu. Mówi Grzegorz Janowski. Posłuchaj

To ma być narzędzie łączące tradycyjne opisy z możliwościami jakie daje technologia czyli kodami QR do nawigacji. Mapa, którą chcemy wydrukować umożliwi turystom bezpieczne poruszanie się po tych trasach – dodaje Szymon Rochowiak. Posłuchaj
Ci, którym pomysł wydania mapy opisującej dokładnie „Krawculskie trasy” spodobał się, mogli przyczynić się do jej wydania wpłacając pieniądze na ten cel.

"Krąd darczyńców” pomógł także w trakcie licytacji Żywieckiemu Stowarzyszeniu Fantastyki „Parzenica”. Stowarzyszenie organizuje festiwal FUNCON. To darmowa impreza dla miłośników fantastyki i gier planszowych. Na terenie szkoły w Moszczanicy nie tylko grają w planszówki, ale też mają okazję spotkać się z ulubionymi pisarzami. Nasza impreza jest inne niż pozostałe organizowane w Polsce – przekonuje Adam Ochwat. Posłuchaj

Przyszłoroczna, piąta edycja tego festiwalu ma być wyjątkowa. Aby tak się stało, stowarzyszenie postanowiło prosić o pomoc finansową „krąg darczyńców”. 

Pomóc można było również Miejskiej Orkiestrze Dętej z Żywca. Marzeniem orkiestry jest stworzenie sekcji Eufonium S i zakup potrzebnych instrumentów. Ci, którzy zasiedli w "kręgu darczyńców" dołożyli cegiełkę do realizacji tego marzenia.

Spotkanie zorganizowała Żywiecka Fundacja Rozwoju.Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Zobacz inne wiadomości tego autora: