Strzały nad ranem
fot. Pixabay CC0
Tomasz KlimczakTomasz Klimczak

Strzały nad ranem

Wyjaśniła się zagadka strzałów o świcie. Rybacy bronią się przed przed przeciwnikiem który przybywa o poranku.Mieszkańców kęckich osiedli i dzielnicy Podlesie niepokoiły ostatnio tajemnicze wystrzały, słyszalne w godzinach porannych. Przeszkadzało to najbardziej ze względu na zwierzęta domowe, szczególnie psy które bardzo źle znoszą taki hałas. Huk niósł się korytem Soły od strony Porąbki ale też z kęckich sołectw.
Padały pytania na forach internetowych, aż w końcu sprawą zainteresowała się straż miejska. Po konsultacji wójtów Kęt i Porąbki okazało się, że odgłosy te są efektem pracy armatek hukowych, służących do odstraszania ptactwa  w gospodarstwach rybackich. Głównym winowajcą są kormorany.

Mówi Krzysztof Klęczar wójt gminy Kęty Posłuchaj:

Ryby stłoczone są teraz w jednym miejscu i dlatego kormoranów pojawia się dużo. Ten ptak jest na terenie Polski objęty ochroną, ale powoduje wielkie szkody. W taki właśnie sposób płosząc, rybacy próbują chronić to co wyprodukowali. Korzystanie z armatek nie wymaga zgody gminy, tylko Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pojedyncze wystrzały mogą być również efektem polowań, które także odbywają się zgodnie z pozwoleniami. Wystrzały naturalnie skończą się kiedy przed okresem świątecznym karp zostanie sprzedany.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: