Spora podwyżka. Od nowego roku
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Spora podwyżka. Od nowego roku

35 złotych zapłacą w przyszłym roku za odbiór śmieci mieszkańcy gminy Skoczów. Tak zdecydowali na swojej sesji radni.To duża podwyżka biorąc pod uwagę, że do tej pory w gminie obowiązywała stawka 26 złotych za osobę. 
Liczba mieszkańców spada, a masa wytwarzanych odpadów rośnie – wyjaśniał na sesji uzasadniając konieczność podjęcia decyzji o podwyżce opłaty śmieciowej naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i środowiska Janusz Międzybrodzki. Posłuchaj

- Nie jestem dumny z tej decyzji, którą podejmę, ale jaki mam wybór? Dziś nie mam wyboru. To jest fatalna sytuacja, dla mnie to jest jedna z cięższych decyzji w tej kadencji - mówił tuż przed głosowanie projektu uchwały przewodniczący Rady Miejskiej w Skoczowie Rajmund Dedio.
 
Przypomnijmy, że w Cieszynie opłata śmieciowa pozostała na tym samym poziomie – 29 złotych. Tam stawkę za odbiór śmieci podwyższono w roku ubiegłym. W mieście nad Olzą samorząd również mierzy się z problemem coraz mniejszej liczby mieszkańców składającej deklaracje śmieciowej. Informowaliśmy o tym TUTAJ.
 
Są miejsca, w których spółdzielnie mieszkaniowe nie radzą sobie z tak ogromną ilością śmieci. Odpadów jest coraz więcej – mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. 
Dlatego szefowa cieszyńskiego samorządu wypowiedziała się na ostatniej konferencji prasowej również w sprawie ewentualnej budowy spalarni śmieci w Bielsku-Białej.

- Nie ma odwrotu od tego. Gdzieś te odpady muszą zostać zutylizowane. Albo będziemy coraz więcej płacić albo rzeczywiście znajdziemy takie rozwiązanie, które w krajach europejskich jest już zastosowane. Ani Niemcom ani Austriakom te śmieci nie wyparowują – mówiła Gabriela Staszkiewicz. Posłuchaj
 
Powstaniem spalarni są zainteresowane samorządy Aglomeracji Beskidzkiej. Na razie jednak ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły. 
 
Podobnie jak w temacie wspólnej dla gmin powiatu cieszyńskiego kompostowni odpadów zielonych. Gabriela Staszkiewicz zdradza, że samorząd tego miasta rozmawia o tym z innymi gminami, ale również z firmą, która odbiera śmieci. Również odpadów zielonych jest bowiem coraz więcej...

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: