Realizacja programu kuleje. Ten test ma pomóc
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Realizacja programu kuleje. Ten test ma pomóc

Małopolski Zabierzów i położone w powiecie bielskim Wilkowice. Te dwie gminy wytypowano do pilotażu programu "Czyste Powietrze".Pilotażowy program dotyczący "Czystego Powietrza" prowadzony jest w Wilkowicach. To jedna z dwóch gmin w całym kraju, obok Zabierzowa, wytypowana do testowego przeprowadzenia naboru wniosków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce sprawdzić, jak zadziała model bliższej współpracy z samorządami. Teraz w opinii aktywistów ekologicznych program nie działa tak jak powinien, co potwierdza raport sprzed kilku miesięcy.

W pilotażu realizowanym w Wilkowicach do dyspozycji mieszkańców są specjaliści, którzy przeprowadzą przez cały proces składania wniosku, a wcześniej opowiedzą o założeniach i wielkości dotacji, na którą można liczyć. Co ważne, dofinansowanie z "Czystego Powietrza" można połączyć z dotacją gminną.

- Dofinansowanie zależy od progu dochodowego. Jeśli jest się w bardzo niskim progu dochodowym, można otrzymać praktycznie całkowity zwrot przedsięwzięcia - termomodernizacji czy wymiany źródła ciepła - do 90% - opowiada Jolanta Kasprzyk z ruchu antysmogowego ("Mamy smog w Bystrej"). Posłuchaj.

Jutro w GOK-u "Promyk" pierwsze spotkanie dla tych, którzy są zainteresowani wymianą źródła ciepła na bardziej ekologiczne (godz. 17.00). Kolejne zebranie 10 lutego. Komplet informacji można uzyskać także po kontakcie z sołtysem swojej miejscowości.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: