Każdy zostawi swój ślad. Mural stworzą mieszkańcy i turyści
fot.: Piotr Droździk
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Każdy zostawi swój ślad. Mural stworzą mieszkańcy i turyści

Wisła znów staje się przestrzenią dla sztuki i wspólnoty. W dniach od 23 lipca do 3 sierpnia 2025 roku w centrum miasta, przy ul. 1 Maja 67, powstanie unikatowy mural społeczny pod hasłem „Wisła domem dla kultur świata”. W inicjatywę zaangażowani są mieszkańcy, turyści oraz uczestnicy 62. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.Pomysłodawcą i koordynatorem artystycznym projektu jest Mgr Mors, czyli Mariusz Brodowski – uznany muralista i animator społeczny, którego charakterystyczne, abstrakcyjne formy zdobią przestrzenie wielu polskich miast. Artysta, choć pochodzi z Nowego Sącza, ma silne związki z regionem, studiował w Cieszynie.


Od 23 do 25 lipca do tworzenia muralu zaproszeni są mieszkańcy Wisły – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Wspólne malowanie będzie miało miejsce na ścianie pawilonu usługowego przy tzw. bunkrach, w ścisłym centrum miasta. Następnie, od 26 lipca do 3 sierpnia, do projektu dołączą goście i uczestnicy Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz turyści odwiedzający Perłę Beskidów.
 

Artystyczna integracja

- Zależało nam, by mural był nie tylko obrazem, ale opowieścią tworzoną razem. To nie przypadek, że powstaje w miejscu, gdzie przecinają się codzienne drogi mieszkańców i gości. Chcemy, by każdy mógł tu zostawić swój kolor Wisły. – podkreśla Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, zastępczyni Burmistrza Miasta Wisła.

Akcja ma na celu nie tylko urozmaicenie przestrzeni miejskiej, ale przede wszystkim zacieśnienie relacji międzykulturowych i międzypokoleniowych. W dobie globalizacji i migracji kulturowej projekt stanowi symbol otwartości, gościnności i twórczej wymiany.
 

Wisła – miasto artystycznych inicjatyw

Wisła od lat angażuje się w działania promujące sztukę w przestrzeni publicznej i inicjatywy obywatelskie. Tym razem sięga po street art – formę ekspresji, która łączy ludzi ponad podziałami. Mural „Wisła domem dla kultur świata” stanie się trwałym śladem tego zaangażowania i wyjątkową wizytówką miasta.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do dołączenia do wydarzenia i wspólnego tworzenia dzieła, które na stałe wpisze się w tkankę miejską Wisły.




Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: