Nowe zabytki, nowe odkrycia. Ponad 1100 składowych
fot. Radio Bielsko
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Nowe zabytki, nowe odkrycia. Ponad 1100 składowych

Po 15 latach zmieniła się ekspozycja stała Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Prace nad nią kuratorzy prowadzili od 1,5 roku, są tam m.in. ostatnie odkrycia archeologiczne z naszego regionu.Na tej ekspozycji znajduje się ponad 1100 obiektów i niemal wszystkie pochodzą ze zbiorów bielskiego Muzeum Historycznego. Za stworzenie wystawy w całości merytorycznie odpowiedzialni byli pracownicy Muzeum (zlecane były prace związane przykładowo z konstrukcją gablot). 

- Mamy tutaj te najstarsze narzędzia związane z Jaworzem, pochodzące jeszcze ze schyłkowego paleolitu [...]. Mamy nowe odkrycia z terenu Kóz, to są bardzo ciekawe narzędzia krzemienne [...]. Wspominałam Państwu także o odkryciach na Żywiecczyźnie, tu pokazujemy - z czasów kiedy istniało Imperium Rzymskie - nowym zabytek jak przęślnik, czyli taki obciążnik do wrzeciona, panie które zajmowały się tkactwem, musiały mieć takie przęślniki związane z kulturą przeworską [...]. Najwięcej eksponatów "dołożyliśmy" jeśli chodzi o miasto Bielsko i Zamek - opowiadała nam Bożena Chorąży.Posłuchaj.
 
Uwagę przykuwa zabytkowy mechanizm zegarowy z wieży ratusza w Białej. Nowością na wystawie, która pomoże w jej odbiorze, jest oś czasu. Pojawił się także pulpit multimedialny, który stworzył pracownik muzeum - Cezary Namirski.
 
- Pulpit multimedialny [...] zawiera łącznie kilkadziesiąt artykułów, które podzieliliśmy na sześć bloków tematycznych - opowiadał nam pracownik Muzeum Historycznego. Posłuchaj.
 
Zwiedzanie tej wystawy będzie możliwe dopiero po zdjęciu obostrzeń. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: