Ulewy nad regionem. Strażacy zabezpieczali zagrożone tereny i ewakuowali obozowiska
Robert FraśRobert Fraś

Ulewy nad regionem. Strażacy zabezpieczali zagrożone tereny i ewakuowali obozowiska

Po intensywnych opadach deszczu służby ratunkowe w Bielsku-Białej i okolicznych gminach prowadziły szeroko zakrojone działania prewencyjne. Strażacy skupiali się na zabezpieczaniu terenów szczególnie narażonych na zalanie i udrażnianiu cieków wodnych. Wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe, a z zagrożonych obozowisk ewakuowano dzieci.

Wieczorna i nocna statystyka

 
- Łącznie odnotowano 42 interwencje, z czego wszystkie miały miejsce do północy – w godzinach nocnych (do godz. 6:00) nie odnotowano nowych zgłoszeń – poinformowała Patrycja Pokrzywa, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. W akcjach brały udział 63 zastępy – 15 z Państwowej Straży Pożarnej i 48 z Ochotniczej Straży Pożarnej. Zaangażowanych było łącznie 289 strażaków. Ze względu na prognozowane zagrożenie hydrologiczne, Śląski Komendant Wojewódzki PSP zarządził ewakuację czterech obozowisk. Uczestnicy zostali przeniesieni do bezpiecznych budynków – dwa obozy ewakuowano spod Dębowca, po jednym z Bier i Porąbki.
 

Lokalne podtopienia

 
W Bielsku-Białej działania koncentrowały się w rejonach, gdzie wcześniej dochodziło do lokalnych podtopień. W okolicy ulic Sejmowej, Nad Potokiem, Kochanowskiego i Konwaliowej ustawiano worki z piaskiem i oczyszczano koryta potoków. W kilku miejscach miasta strażacy udrażniali przepusty drogowe i usuwali konary oraz gałęzie zalegające w ciekach wodnych. Od godziny 21:00 wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.
 
Podobnie wyglądała sytuacja w powiecie bielskim. W Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Wierzbowej rozstawiono worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe o długości 1500 metrów. Na ulicy Ligockiej wzmacniano wały przeciwpowodziowe, a przy ulicy Wodnej pracowała pompa odprowadzająca wodę ze zbiornika retencyjnego. Również tutaj dostarczano worki na prywatne posesje i oczyszczano cieki wodne.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: