Pogotowie przeciwpowodziowe także w Bielsku-Białej. Strażacy zabezpieczają krytyczne miejsca
FB/Bielsko-Biała
Beata SteklaBeata Stekla

Pogotowie przeciwpowodziowe także w Bielsku-Białej. Strażacy zabezpieczają krytyczne miejsca

Od godziny 21:00 na terenie Bielska-Białej obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Służby zabezpieczają m.in. brzeg rzeki Białej koło ratusza oraz inne newralgiczne punkty miasta.Pogotowie obowiązuje do odwołania. Wprowadził je prezydent miasta - Jarosław Klimaszewski - na podstawie niesprzyjających prognoz pogodowych.


Strażacy w pełnej gotowości


Od godziny 20:00 straż pożarna zabezpiecza workami z piaskiem brzeg Białej koło ratusza, czyli tam gdzie rzeka zaczęła wylewać podczas ubiegłorocznych powodzi. Podobne działania prowadzone są na potoku Starobielskim, w obniżeniu terenu, tam gdzie potok krzyżuje się z ulicą Słowackiego oraz na potokach Kromparek i Krzywa (obok mostu okularowego). Są to działania zapobiegawcze, gdyż na ten moment nie ma podtopień.

- Bądźcie ostrożni i uważajcie na siebie, bardzo proszę - apeluje do mieszkańców, na swoim facebookowym profilu, Jarosław Klimaszewski.


Trzy stopnie zagrożenia


W Polsce mamy trzy stopnie zagrożenia powodziowego. Pierwszy to pogotowie przeciwpowodziowe. Wprowadza je wójt, burmistrz, starosta lub wojewoda przy wzroście poziomu wód w rzekach. Drugi to alarm przeciwpowodziowy wprowadzany, gdy rzeki osiągną stan alarmowy. Alarm wprowadzają te same podmioty co pogotowie. Trzeci poziom to już klęska żywiołowa oznaczająca powódź, zniszczenia i ewakuację ludzi. Stan klęski żywiołowej wprowadza Rada Ministrów. Może to zrobić z własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: