"E tam, cicho być"
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"E tam, cicho być"

Delegacja z Bielska-Białej brała udział w odsłonięciu pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu. To dzieło wyjątkowe, które powstało staraniem wielu osób. Zbiórkę środków na pomnik prowadził wieloletni przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński.- Przez pandemię zbiórka była przedłużona o cały rok [...]. Przede wszystkim zbieraliśmy na koncertach, a koncertów nie było. Gdy są koncerty, jest publiczność, można zbierać do puszek [...]. Była zrzutka i brakowało nam jeszcze, jeszcze... i "Fermenty" w Bielsku-Białej rzutem na taśmę [...]. Pyk, i zrzutka zakończona - opowiadał nam o zbiórce na pomnik, jej inicjator, Krzysztof Deszczyński. Posłuchaj.

Za realizację projektu odpowiedzialny był Piotr Socha, wcześniej przeprowadzono konkurs i to na wysokim poziomie, bo wspólnie z uczelnią artystyczną. Odsłonięcie nastąpiło w ramach wydarzenia pod hasłem "Poznań Comedy Show", któremu towarzyszył teatr ognia. I to ogień odegrał jedną z kluczowych ról tego wieczoru, bo pomnik przed odsłonięciem został... "spalony". Precyzyjnie, podpalono materiał, którym okryty był monument. 
 
Do stolicy Wielkopolski pojechali przedstawiciele sceny kabaretowej z Bielska-Białej; środowisko artystyczne, które pomogło w zbiórce na pomnik. - Grupa Twórcza Ferment, twórcy festiwalu "Fermenty", Piotr Skucha znany m.in. jako twórca Bielskiej Sceny Kabaretowej - gdzieś tam nasze relacje spowodowały, że na przestrzeni lat poznaliśmy się z Krzysztofem Deszczyńskim. Zainspirowani jego chęcią zbudowania pomnika, włączyliśmy się w działania kwestowania na realizację. Podczas "Fermentów", podczas Bielskiej Sceny Kabaretowej, także podczas koncertów Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej - nasi mieszkańcy zbierali fundusze na to, aby ten piękny pomnik został odsłonięty - komentował dla nas zastępca prezydenta Bielska-Białej. Adam Ruśniak dodaje, że Krzysztofowi Deszczyńskiemu wręczono list gratulacyjny od prezydenta stolicy Podbeskidzia, a Grupa Twórcza wręczyła statuetkę złotego "Fermentu". Posłuchaj.
 
Bohdan Smoleń urodził się w Bielsku, uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika. Artysta kabaretowy, aktor i satyryk zmarł w 2016 roku.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: