"Czegoś takiego nie ma w Polsce ani Europie". Oni odkryli to na nowo
Beata SteklaBeata Stekla

"Czegoś takiego nie ma w Polsce ani Europie". Oni odkryli to na nowo

Zupełnie zapomniana zdobiła klatkę schodową prowadzącą do hal produkcyjnych nieistniejącego już zakładu obuwniczego w Chełmku (pow. oświęcimski). Niedawno została odkryta na nowo.Mowa o mozaice wykonanej z różnokolorowych fragmentów skóry, przedstawiającej siatkę geograficzną Ziemi z naniesionymi na nią modelami obuwia produkowanymi niegdyś w Południowych Zakładach Przemysłu Skórzanego „Chełmek”. Tak w ostatnich latach swojej działalności nazywało się słynne na całą Polskę przedsiębiorstwo produkujące obuwie. Mozaikę zaprojektował Józef Put, szef sekcji plastycznej działającej w zakładzie. 

To również on był odpowiedzialny za jej wykonanie, razem z zespołem plastyczek Elżbietą Sworzeniowską, Genowefą Remsak i Józefą Preinl. Sprawami technicznymi i montażowymi zajmował się Stanisław Słowiński.

Mozaika przedstawia siatkę geograficzną Ziemi z naniesionymi na nią modelami butów produkowanych w "Chełmku" w latach 80. ubiegłego wieku. Wykonano ją z różnokolorowych kawałków skór, bo tego surowca używano w fabryce. To powoduje, że jest to mozaika nietuzinkowa, bo zwykle przy tworzeniu tego rodzaju przedstawień wykorzystywane są kawałki ceramiki lub kamyki. 

Dzieło na nowo odkrył Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Mówi jego dyrektor, Waldemar Rudyk. Posłuchaj

Tym sposobem liczące ponad 20 metrów kwadratowych przedstawienie stało się własnością ośrodka. Zostanie zdemontowane, poddane konserwacji i ponownie zamontowane, ale już w miejscowej hali widowiskowo-sportowej - tak, aby podziwiać mógł je każdy.

W fabryce wykonano jeszcze dwa podobne dzieła. Jak przekazał nam Waldemar Rudyk, MOKSiR także stara się ustalić jakie były ich losy.

Zakłady obuwnicze w Chełmku powstały w 1932 roku, jako zakłady Polskiej Spółki Obuwia Bata, która miała siedzibę w Krakowie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: