Całoroczny raport sanitarny: aż 104 zgony
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Całoroczny raport sanitarny: aż 104 zgony

Szef sanepidu w Bielsku-Białej, na sesji miejskiej, przedstawił dziś raport sanitarny za ubiegły rok. Zaskoczeniem nie będzie informacja, że większość danych odnosi się do statystyk związanych z epidemią SARS-CoV-2.- Sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych w roku 2020 była w wielu aspektach zdominowana przez pandemię Covid-19. Nie tylko na terenie naszego miasta, ale wiemy doskonale, że ta sytuacja dotyczy właściwie całego świata - mówił dr Jarosław Rutkiewicz - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w stolicy Podbeskidzia potwierdzono w marcu 2020 roku, później trend wzrostowy z maksimum liczby zakażeń w listopadzie, gdy potwierdzono ponad 4 800 zakażeń. W ciągu całego roku 2020 w Bielsku-Białej potwierdzono blisko 7 tys. zakażeń, 220 osób chorych na Covid trafiło do szpitala. 

Ten raport przynosi także dane o tragicznej statystyce związanej z przebiegiem epidemii. Zmarło 92 chorych w wieku od 31 do 94 lat. Posłuchaj.

Zarejestrowano 42 ogniska szpitalne i 44 pozaszpitalne, które były zlokalizowane m.in. w DPS-ach, zakładach pracy, przedszkolach i szkołach.

Z tego samego opracowania wynika, że liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopochodne w 2020 była niższa niż rok wcześniej o 16,5%. Szczyt zachorowalności przypadał na miesiące styczeń - marzec. Zmarła 1 osoba, u której potwierdzono zakażenie wirusem grypy A. Zaszczepiło się nieco ponad 3,5% mieszkańców Bielska-Białej.

Odnotowano wyraźny spadek liczby potwierdzonych zachorowań na choroby zakaźne wieku dziecięcego: ospę wietrzną, płonicę, krztusiec, świnkę i różyczkę. Mniejsza transmisja patogenów wynikała prawdopodobnie z tego, że przez jakiś czas żłobki i przedszkola były zamknięte.

Ogólnie w ubiegłym roku służby sanitarne odnotowały 104 zgony z powodu chorób zakaźnych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: