Magda FritzMagda Fritz

Nawet kieliszka wina

Trójka dzieci na tysiąc urodzeń rodzi się z pełnym zespołem FAS! Mowa o Alkoholowym Zespole Płodowym. Dziesięć razy więcej maluchów rodzi się z drobniejszymi uszkodzeniami. Dzisiaj obchodzimy światowy dzień FAS."To ostrożne, zaniżone szacunki. Takich badań po prostu u nas w kraju nie było. Stąd także problemy z diagnostyką tego tego zespołu u najmłodszych"- mówi nasz dzisiejszy gość, neuropsycholog Teresa Jadczak-Szumiło. Chodzi o uszkodzenia mózgu u dziecka, spowodowane piciem alkoholu przez kobiety w ciąży. Dziecko z pełnym zespołem ma zmiany w wyglądzie twarzy. Jak inaczej objawia się ta choroba?! "Dzieci mogą gorzej się uczyć. Mają problemy poznawcze, z zapamiętywaniem, trudności językowe oraz problemy z zachowaniem"- mówi nasz gość.
W Żywcu gości amerykańska delegacja. To m.in. profesorowie z uniwersytetu z San Diego, którzy od prawie 40 lat badają FAS. Interesują ich badania prowadzone w Polsce. "Liczę, że nawiązanie tej współpracy pomoże w poprawie diagnostyki w naszym kraju. Już mam obiecane, na udostępnienie narzędzi do prostej diagnostyki dla lekarzy pierwszego kontaktu"-mówi neuropsycholog.
FAS to najczęstsze uszkodzenie u dzieci, przed autyzmem i zespołem Downa. Dostępne badania nie precyzują, jaka ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku. Jeśli przyszła matka w ogóle nie będzie piła alkoholu, może być pewna że jej dziecko urodzi się bez zespołu FAS.

Posłuchaj audycji:Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: