Zmiana władzy  AKTUALIZACJA
fot.: ŚUM, zdjęcie poglądowe
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Zmiana władzy AKTUALIZACJA

Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w województwie śląskim. Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok został odwołany. Na stronę dotychczasowej opozycji w sejmiku przeszedł marszałek z PiS.WPIS 17:30

Do sensacyjnego przejęcia władzy przez opozycję w samorządzie województwa śląskiego może dojść w czwartą rocznicę zdobycia przez PiS jednoosobowej większości w sejmiku. Stało się to w 2018 roku już po wyborach, w wyniku zmiany barw politycznych i zasilenia klubu PiS przez Wojciecha Kałużę. Kałuża został radnym z listy Koalicji Obywatelskiej.    
 
Politycy KO mówili wtedy, że doszło do korupcji politycznej. Sam Wojciech Kałuża wyjaśniał, że „jego partią jest Śląsk”, a wyborcy oczekują od niego skuteczności i przekonają się o niej z czasem.
 
Dziś to wybrany z listy PiS marszałek Jakub Chełstowski, jak donosi „Gazeta Wyborcza”, został przeciągnięty na stronę opozycji. Razem z nim do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" ma przejść jeszcze trójka dotychczasowych radnych Prawa i Sprawiedliwości.
 
W trakcie trwającej właśnie sesji sejmiku województwa śląskiego marszałek złożył wniosek o powołanie na stanowisko wiceprzewodniczącego sejmiku Stanisława Gmitruka z PSL-u. Później ma nastąpić głosowanie w sprawie odwołania przewodniczącego Jana Kawuloka (PiS). Wniosek w tej sprawie złożyli radni Koalicji Obywatelskiej. 
 
Znany dobrze na Śląsku Cieszyńskim, urodzony w Istebnej, Kawulok na razie nie dopuścił jednak do głosowań. Zarządził kolejną, tym razem trzygodzinną przerwę, którą chce przeznaczyć na konsultacje z prawnikiem.


AKTUALIZACJA godz. 20.50

Ta antyunijna retoryka jest mi zupełnie obca  - tak uzasadniał swoje odejście z PiS i przejście do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Wraz z trójką innych dotychczasowych radnych Prawa i Sprawiedliwości głosował za  odwołaniem przewodniczącego Sejmiku Jana Kawuloka oraz za powołaniem na wiceprzewodniczącego Stanisław Gmitruka (z PSL). 

Kawulok został ze stanowiska odwołany. PiS stracił większość w Sejmiku Województwa Śląskiego, co oznacza, że traci również władzę. Teraz spodziewane jest odwołanie ze stanowiska... Wojciech Kałuży.


AKTUALIZACJA  22.11

Wojciech Kałuża złożył rezygnację. Poinformował o tym w trakcie sesji sejmiku marszałek Jakub Chełstowski.

Chełstowski prawdopodobnie utrzyma stanowisko marszałka. Zmienią się jednak jego współpracownicy. Z zarządu województwa odchodzą: wicemarszałek Dariusz Starzycki, a także Izabela Domogała oraz Beata Bialowąs.   
 
Kandydatami na ich następców są m.in. wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak, były szef Stadionu Śląskiego Krzysztof Klimosz oraz były sekretarz województwa w czasach kiedy rządziła nim Platforma Obywatelska Łukasz Czopik. 

Natomiast Jana Kawuloka na stanowisku przewodniczącego sejmiku zastąpił już prof. Marek Gzik z Koalicji Obywatelskiej. To naukowiec, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia - Politechniki Śląskiej. W sejmiku zasiada drugą kadencję.

 Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: