Zmarł znany artysta z naszego regionu
fot. UG w Wilkowicach
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Zmarł znany artysta z naszego regionu

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców ludowych w naszym kraju. Autorem wielu charakterystycznych dla polskiej rzeźby kapliczek i figur. Dziś, w wieku 78 lat, zmarł Stanisław Kwaśny, artysta pochodzący z Mesznej.Stanisław Kwaśny był wielokrotnie nagradzany w tym niezwykle prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga. W 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Pochodzący z Mesznej rzeźbiarz był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Artysta rzeźbił głównie w drewnie (były to także dzieła plenerowe, które można oglądać w gminie Wilkowice). W jego twórczości dominowała tematyka sakralna, stąd oprócz rzeźb powstawały rekwizyty obrzędowe jak szopki bożonarodzeniowe. Stanisław Kwaśny prowadził warsztaty rzeźbiarskie, w których udział brał jego przyszły uczeń, a także sąsiad - Mateusz Gębala.

- Pół roku uczyłem się bezpośrednio podczas zajęć cyklicznych [...]. Później przez kolejnych kilka lat był moim doradcą, mentorem i taką przyjazną duszą. Wielokrotnie się go radziłem, wiele pomysłów mi podpowiadał, zawsze służył fachową opinią - wspomina Mateusz Gębala, dziś także twórca ludowy, rzeźbiarz. Posłuchaj.

Bielskie starostwo niedawno zrealizowało film obrazujący twórczość Stanisława Kwaśnego. Video znajdziecie na kanale YouTube starostwa. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: