Wyremonontowali stację na Klimczoku
fot.: GOPR Beskidy
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Wyremonontowali stację na Klimczoku

Drugi etap modernizacji stacji ratunkowej GOPR na Klimczoku zakończony. Siłami samych ratowników i dzięki nieodzownemu wsparciu sponsorów.Ponad stuletni obiekt na Klimczoku wymaga gruntownej renowacji, dlatego remont jest realizowany w etapach. Najpierw, 2 lata temu, zmodernizowano węzły sanitarne w budynku. Drugi etap prac trwał dłużej niż zakładaliśmy, zajął nam 10 miesięcy – mówi kierownik sekcji Bielsko-Biała w beskidzkiej grupie GOPR Adam Tyszecki. PosłuchajGruntownie wyremontowano pomieszczenia dyżurki na parterze, zainstalowano ogrzewanie podłogowe i zamontowano pompę ciepła.

Przed GOPR-owcami jeszcze trzeci, najtrudniejszy i najdroższy etap remontu - wymiana dachu i montaż paneli fotowoltaicznych, tak by stacja w jak najmniejszym stopniu oddziaływała na środowisko. Kiedy inwestycję uda się zrealizować? Nie wiadomo. Jej koszt jest ogromny, szacowany na ponad 200 tys. zł.

Jedno jest pewne: stacja ratunkowa na Klimczoku jest coraz bardziej potrzebna. Liczba akcji ratunkowych jakie podejmują dyżurujący tam ratownicy w ciągu ostatnich lat wzrosła, zarówno zimą jak i latem. Bardzo duży ruch w tej okolicy, przez cały rok, generują wybudowane ścieżki rowerowe. A duży ruch oznacza również wiele wypadków. W stacji na Klimczoku wymagana jest duża obsada ratowników - podkreśla Adam Tyszecki. Posłuchaj

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: