Szpital zawiesza decyzję dot. porodów rodzinnych AKTUALIZACJA
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Szpital zawiesza decyzję dot. porodów rodzinnych AKTUALIZACJA

AKTUALIZACJA 27.01:
Miała być akcja wznowienia porodów rodzinnych - już nieaktualne. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zawiesza decyzję dot. powrotu do porodów rodzinnych.

- Po fali krytyki jaka przetoczyła się przez media informujemy, że wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Pacjenta z zapytaniem, czy możemy zastosować przyjętą przez nas procedurę - czytamy w oświadczeniu rzeczniczki placówki.

Trakt porodowy szpitala posiada tylko jeden, oddzielny węzeł sanitarny, co w czasie epidemii nie pozwala na zorganizowanie porodów rodzinnych dla wszystkich chętnych, którzy chcą wspierać kobiety.  

WPIS:
- Od najbliższego poniedziałku pacjentce może towarzyszyć ozdrowieniec, posiadający potwierdzenie przebycia zakażenia SARS -CoV-2 lub osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Od drugiej dawki szczepionki musi minąć jednak co najmniej siedem dni - podaje Anna Szafrańska, rzeczniczka prasowa placówki. Posłuchaj.

Krzysztof  Pliszek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa wyjaśnił, że bliski pacjentki najpierw otrzyma do wypełnienia ankietę epidemiologiczną. - Po analizie dokumentu, wstępną decyzję o dopuszczeniu do porodu rodzinnego podejmie lekarz dyżurny lub położna Izby Przyjęć. Ostateczne zdanie w tej sprawie należeć będzie do lekarza sprawującego nadzór na sali porodowej lub specjalisty, który będzie tam na dyżurze -  informuje dyrektor.
 
Każdy, kto otrzyma taką zgodę, zostanie wpuszczony na blok porodowy dopiero w momencie rozpoczęcia porodu. Osoba towarzysząca musi mieć na sobie fartuch, maseczkę, czepek oraz rękawiczki. 
 
W związku z epidemią każdy, kto pozostaje w kwarantannie lub jest w izolacji, nie może uczestniczyć w porodzie, ani wchodzić na teren szpitala wojewódzkiego. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Zobacz inne wiadomości tego autora: