Rozśpiewany Bujaków
Robert FraśRobert Fraś

Rozśpiewany Bujaków

Przyjechało dziewiętnaście Kół Gospodyń Wiejskich, w sumie 350 uczestników. Panie i panowie ubrani w tradycyjne stroje regionalne prezentowali różnorodne kolędy i pastorałki. Tak w skrócie można podsumować XIV Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek Kół Gospodyń Wiejskich.
Impreza odbyła się w Domu Kultury w Bujakowie. Organizatorami przeglądu był Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Koło Gospodyń Wiejskich w Bujakowie, Gmina Porąbka, Powiat Bielski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Porąbce. 
- Przepiękne barwy rożnej kultury ludowej i strojów. Bogactwo naszego regionu jest niesamowite – mówi Danuta Kożusznik, prezes RZRKiOR w Bielsku-Białej. Posłuchaj – Bardzo się cieszymy z tego spotkania. Możemy znów, po pandemicznej przerwie, spotykać się, śpiewać i kolędować – dodaje.
Przegląd ze względów organizacyjnych był podzielony na dwie tury. Wszyscy uczestnicy po prostu nie zmieściliby się naraz. 
- Śpiewamy na przeglądach, na dożynkach. Staramy się zaistnieć - mówi Krystyna Mrowiec, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Bąkowa. Posłuchaj
Każde koło zaprezentowało własne kolędy i pastorałki cechujące region z którego pochodzi. Zaprezentowały się zespoły z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i żywieckiego.
Całkiem możliwe, że działania związku rolników z Bielska-Białej będą wkrótce międzynarodowe. Francisek Stranava, zastępca szefa wydziału kultury miejscowości Terchová ze Słowacji, ma nadzieję na współpracę w przyszłości. Posłuchaj 

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: