Rozpaczliwy apel płynie z niezwykłego domu
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Rozpaczliwy apel płynie z niezwykłego domu

To dom w, którym nie mieszkają… ludzie. Domownikami są psy! Psia HAU-pa w Jaworzu została jednak stworzona przez człowieka i bez jego pomocy nie przetrwa. Niestety, wolontariuszy zamiast przybywać, ubywa...WOLONTARIUSZU, GDZIE JESTEŚ ??? Rozpaczliwie poszukujemy oddanych zwierzętom ludzi, do pracy z nimi, do spacerów, do zabawy, do bycia przy nich... taki wpis zamieściła w mediach społecznościowych Fundacja Psia Ekipa. To dzięki jej wolontariuszom stworzono ten niezwykły dom tymczasowy dla psów po ciężkich przejściach, porzuconych, chorych. Takich, które miałyby niewielkie szanse na przetrwanie w schroniskowych warunkach. 
 
Tutaj mają namiastkę domu. Nadal ciepłego, pomimo wysokich rachunków za ogrzewanie! Każdy ze zwierzaków rezyduje w osobnym pomieszczeniu, ma swoje posłanie, ma zapewnioną pełną miskę oraz troskliwą opiekę. Chore zwierzaki dostają leki, są zabierane na rehabilitację, pracują z behawiorystą.
 
Aby tym psiakom stworzyć szanse na udaną adopcję najważniejszy jest jednak kontakt z człowiekiem, który pogłaszcze, przytuli i wyprowadzi na spacer! Na tę chwilę zwierzęta czekają z wielką niecierpliwością. Niestety, osób przychodzących do Psiej HAU-py, by wyprowadzić psy jest coraz mniej. 
 
- Ludzie przeprowadzają się, zmieniają prace i swoje życiowe plany. Wolontariuszy nam ubyło – przyznaje Ewa, która przyjeżdża wyprowadzać psy do Jaworza z Bielska-Białej. Teraz samochodem, latem rowerem.

Wierzy jednak, że są ludzie, którzy kochają psy i chcą im pomóc. - Tacy, którzy chcą mieć z psem pracę u podstaw czyli z każdym psem indywidualnie wyjść na spacer, poprzytulać go, pośpiewać mu – mówi wolontariuszka. Posłuchaj Sama rzeczywiście śpiewa kołysanki psiakowi, który przeraźliwie boi się opuścić swoje posłanie. Ewa stara się go owymi kołysankami odczarować.
 
Obecnie w Psiej HAU-pie przebywa 7 psów, to między innymi niewidomy Ptyś czy Frodo, który trafił do Jaworza z Ukrainy. Ten pierwszy wymaga pieszczot. Ten drugi niecierpliwie czeka na każdy spacer, roznosi go energia. A w okolicach Psiej HAU-py urokliwych zakątków do spacerów nie brakuje!   
 
Jeśli jesteś pełnoletni i możesz regularnie poświęcać swój czas psom, choćby raz w tygodniu, to miejsce dla Ciebie! Zadzwoń do Magdy (881 655 905), opiekunki Psiej HAU-py w Jaworzu i dowiedz się jak możesz pomóc. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: