Quad i dron trafią do komendy? Są takie plany
fot. lubelska.policja.gov.pl
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Quad i dron trafią do komendy? Są takie plany

To marzenia zakupowe bielskiego garnizonu policji.Od ubiegłego roku komenda czyni starania, by doposażyć się w pojazd, który umożliwia przemieszczanie się w górzystym terenie i kamerę, która pozwala na obserwowanie z góry bardzo rozległego terenu. Rzecznik prasowy komendanta, Roman Szybiak, wylicza zastosowanie zarówno drona jak i quada. To przede wszystkim sprawniejsze poszukiwanie osób zaginionych, pomoc straży leśnej w patrolowaniu górzystego terenu i zabezpieczanie imprez masowych.

- Quad pozwoliłby optymalnie planować nam służbę, zwłaszcza w miejscowościach górskich. Tam można by go wykorzystywać nie tylko na szlakach turystycznych, drogach leśnych, czy drogach technicznych w działaniach takich, które mają na celu przeciwdziałanie kradzieżom drewna, czy rozjeżdżaniu szlaków leśnych [...], ale ten pojazd byłby wykorzystywany przede wszystkim w sytuacjach kiedy "mamy do czynienia" z osobami zaginionymi - objaśniał nam Roman Szybiak, rzecznik komendy policji. Posłuchaj.

Nieoficjalnie mówi się, że jeśli już do zakupu dojdzie. To quad pojawi się w komisariacie w Szczyrku. Dron z kolei swoje stałe miejsce będzie miał w komendzie miejskiej, ale oczywiście wykorzystywany będzie na użytek wszystkich komisariatów podległych bielskiej jednostce.

- Dron - to urządzenie usprawniłoby pracę policjantów na kilku płaszczyznach. Jeżeli do takiego zakupu by doszło, to dron byłby wykorzystywany również w poszukiwaniach osób zaginionych. Oczywiście, byłoby [urządzenie - red.] wykorzystywane przy kontroli ruchu drogowego, ale także podczas zabezpieczania imprez masowych. Czy na przykład dron mógłby być także wykorzystywany przy wykrywaniu i zwalczaniu składowania nielegalnych odpadów - dodaje oficer prasowy KMP w Bielsku-Białej. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: