Pytają: czego oczekują mieszkańcy?
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Pytają: czego oczekują mieszkańcy?

W jakim kierunku przez najbliższe 10 lat ma się rozwijać Bielsko-Biała? Jakie działania władz oceniane są in plus, a które negatywnie? Ochrona środowiska, czy planowanie przestrzenne powinno być priorytetem?Ruszyły prace nad strategią dla Bielska-Białej do 2030 roku. Trwa etap diagnozy, przede wszystkim, potrzeb mieszkańców. Eksperci obywatelskiej organizacji będą się spotykać z bielszczanami do końca miesiąca. Pytają o funkcjonowanie miasta w kilku obszarach, takich jak: ochrona środowiska, planowanie przestrzeni, edukacja, oferta kulturalna. Wczoraj pierwsze konsultacje z mieszkańcami przeprowadzono w Straconce, Hałcnowie i Lipniku. W tej ostatniej lokalizacji mieszkańcy wskazywali na problemy z gęstą zabudową deweloperską, czy zanieczyszczeniem powietrza.

- Mieszkańcy poruszyli bardzo wiele wątków, natomiast bardzo mocno wybrzmiały takie trzy podstawowe problemy. Pierwszy z nich to czystość powietrza i ochrona środowiska [...]. Bardzo ważnym obszarem było podejmowanie decyzji na temat planowania przestrzennego miasta i tutaj mieszkańcy mieli bardzo dużo zastrzeżeń [...]. Trzecim obszarem był - tak mi się wydaje - rozwój turystyki - wylicza Marta Marzec z krakowskiego Biura Inicjatyw Społecznych.

- Mieszkańcy bardzo mocno postulują [...], że potrzebna jest jakaś wizja. Wizja rozwoju gospodarczego, wizja rozwoju przestrzennego, która będzie stanowiła bazę do działań władz w kolejnych latach - opowiada Ewa Chromniak także z BIS. Posłuchaj.

Diagnoza pod strategię miasta do roku 2030 prowadzona będzie na spotkaniach z mieszkańcami jeszcze w kolejne czwartki lutego, czyli 20 i 27. Będą to domy kultury w Komorowicach, Starym Bielsku, Wapienicy, Kamienicy a także w sali konferencyjnej stadionu miejskiego. Zawsze będzie to godz. 18.00.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: