Punkt medyczny zamknięty. Mieszkańcy oburzeni
fot.: pixabay.com
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Punkt medyczny zamknięty. Mieszkańcy oburzeni

Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, a wójt w tej sprawie nie podjął żadnych działań. To skandal – oburza się jeden z naszych słuchaczy. O co chodzi?O punkt lekarski w Bujakowie, który już nie działa. Punkt zamknęła prywatna firma, która prowadzi usługi medyczne na terenie gminy Porąbka już od ponad 20 lat. Dlaczego w Bujakowie zdecydowali o zakończeniu działalności? Niestety, wygrała ekonomia – wyjaśnia wójt Porąbki Paweł Zemanek. 
 
Do tej pory spółka Polimed prowadziła swoje ośrodki w każdej z czterech miejscowości gminy (w Porąbce, Bujakowie, Kobiernicach, Czańcu i Bujakowie). Swój punkt prowadzi również w gminie Porąbka Bielskie Pogotowie Ratunkowe.  
 
Paweł Zemanek wyjaśnia, że problemy z działalnością w Bujakowie trwają mniej więcej od trzech lat.
- Jest niedobór środków kosztem pozostałych ośrodków, ponieważ tych deklaracji [pacjentów – dod. red.] w Bujakowie jest bardzo mało. Na 2.300 mieszkańców Bujakowa, 890 złożonych zostało właśnie w Bujakowie, a 500 jest w Kobiernicach, w tej samej spółce – podaje Paweł Zemanek. Posłuchaj
Mieszkańcy, zwłaszcza rodziny z dziećmi, wybierają Kobiernice, bo tam działa większy ośrodek zdrowia, w którym mają dostęp do lekarzy specjalistów. 
 
Spółka świadcząca usługi medyczne w naszej gminie walczy o to żeby utrzymać się na rynku – dodaje wójt gminy Porąbka. Wyjaśnia, że spółka zamknęła punkt lekarski w Bujakowie, ze względu na rosnące koszty działalności. Chodzi o coraz wyższą inflację, a zarazem rachunki np. za prąd czy wywóz odpadów medycznych. Do tego dochodzą podwyżki płac pracowników, niewystarczająca refundacja z NFZ. A największą bolączką jest brak lekarzy… Posłuchaj 
 
Starsi mieszkańcy Bujakowa są oburzeni. Narzekają, że zostali pozbawieni opieki lekarskiej na miejscu. Narzekają też na wójta, który - jak mówi nam jeden ze słuchaczy - „nic nie zrobił, żeby punkt tutaj został”.
To decyzja, którą podjął podmiot prywatny. Nie mamy na nią wpływu – odpowiada wójt Zemanek.
 
Samorządowiec podkreśla, że nie jest prawdą, że mieszkańcy zostali pozbawieni opieki medycznej. Na terenie gminy działają jeszcze cztery ośrodki. Najbliżej mieszkańcy Bujakowa mają do ośrodka w sąsiednich Kobiernicach.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: