Program trzeba naprawić! Apel do premiera
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Program trzeba naprawić! Apel do premiera

Walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Morawieckiego o jak najszybszą reformę Programu Czyste Powietrze.Bez pełnego zaangażowania rządu, jak podkreślają społecznicy, nie uda się poprawić jakości powietrza w Polsce. Program Czyste Powietrze wystartował we wrześniu 2018 roku. Przez pierwsze dwa lata jego realizacji zlikwidowano zaledwie 70 tysięcy „kopciuchów”. To kropla w morzu potrzeb – podkreśla Magdalena Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego. Posłuchaj
 
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przeznaczenie 103 mld zł na ocieplenie 3 milionów domów i likwidację „kopciuchów”. Do tej pory w całym kraju złożono 200 tys. wniosków na kwotę 3,6 mld zł. To zaledwie 6.7% dziesięcioletniego planuu wymian kotłów i 3,5% poniesionych wydatków, a zrealizowano tylko 70 tys. inwestycji
 
W województwie śląskim zdecydowanym liderem wśród miast, których mieszkańcy korzystają z programu jest Rybnik (1228 złożonych wniosków w roku 2020). Bielsko-Biała lokuje się na pozycji 9 (268 wniosków). 
Warto zauważyć, że w dolnej części tabeli sklasyfikowano beskidzkie perełki czyli miasta, do których wypoczywać przyjeżdżają turyści. Ustroń jest - na przykład - na miejscu 129 (37 złożonych wniosków). Bardzo zmartwiła mnie taka lokata naszego miasta – komentuje Magdalena Koc. Posłuchaj
Na 142 miejscu jest Wisła (27 wniosków), a na 149 Szczyrk (21 wniosków).
Zestawienie zamyka na 165 miejscu Koszarawa (8 wniosków). Dodajmy jednak, że to gmina z najmniejsza liczbą mieszkańców na Żywiecczyźnie. Ustroń, Wisła czy Szczyrk rownież mają kilkakrotnie mniej mieszkańców niż Bielsko-Biała czy Rybnik. Powodów do radości jednak nie ma.  
 
Co trzeba naprawić w rządowym programie, by korzystało z niego coraz więcej osób? Zdaniem działaczy Polskiego Alarmu Smogowego, konieczne jest włączenie do działania samorządów. Jak wyjaśniają, udział gmin w programie Czyste Powietrze jest niezmiernie ważny, gdyż są one znacznie bliżej beneficjentów niż wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.
 
A oto jakie mankamenty programu Czyste Powietrze oraz związane z nimi postulaty wymienia w liście do premiera Polski Alarm Smogowy
    1. Rząd powinien wesprzeć finansowo tworzenie gminnych punktów obsługi Programu Czyste Powietrze.
    2. Wciąż brak funkcjonującego wsparcia dla najuboższych gospodarstw domowych – nie stworzono mechanizmu prefinansowania inwestycji dla tych osób. Brakuje wsparcia dla najbiedniejszych osób.
    3. Brak powszechnej kampanii promującej program Czyste Powietrze. Ogłaszając program wart 100 miliardów złotych i nie planując ciągłej kampanii informacyjnej popełniono zasadniczy błąd.
    4. Należy zapewnić finansowanie dla programu ze środków Funduszu Odbudowy oraz Funduszu Spójności. Według pierwotnych zapowiedzi Ministerstwa Klimatu na ten cel miało być zabezpieczonych 8 miliardów euro. Nie ma żadnych informacji na temat kwot jakie rząd planuje przeznaczyć na program Czyste Powietrze z funduszy unijnych.
    5. Brakuje rządowego programu wspierającego likwidację niskiej emisji w budynkach wielorodzinnych, w których kilkaset tysięcy lokali ogrzewanych jest przy użyciu pieców węglowych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: