Poznaliśmy górskie osobowości
FB/Antoni Szlagor
Beata SteklaBeata Stekla

Poznaliśmy górskie osobowości

Znamy laureatów 19. edycji konkursu "Osobowość Ziem Górskich".Konkurs wyróżnia osoby, organizacje i firmy, które przyczyniają się do rozwoju ziem górskich. Organizuje go Koalicja Marek Ziem Górskich. To stowarzyszenie zrzeszające firmy i samorządy z Beskidów i Podhala.  Gala finałowa konkursu odbyła się wczoraj w żywieckiej szkole muzycznej. 

- Góry to wyjątkowo piękne i jednocześnie niełatwe miejsce do życia. Dlatego wymaga pracowitości, mądrości, wytrwałości. Takie niewątpliwie cechy charakteryzują górskie marki i wyjątkowe osobowości, które realizując swoje plany i marzenia przyczyniają się do rozwoju ziem górskich i do podnoszenia poziomu życia. W tym roku wybór był bardzo trudny, ze względu na niezwykle wysoki poziom. Właściwie każdy nominowany mógł być laureatem - mówił Stanisław Lichosyt, przewodniczący kapituły konkursu i jednocześnie burmistrz Suchej Beskidzkiej. Posłuchaj

Ostatecznie jednak laureaci zostali wybrani - w ośmiu regulaminowych kategoriach. Przyznano też nagrody specjalne i tytuł Ambasadora Ziem Górskich.

Osobowością w kategorii Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich została firma PTA ze słowackiego Ružomberoka, w kategorii Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Nowego Targu, a w kategorii Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich - PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka Żar.

Osobowością w kategorii Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich wybrano Stowarzyszenie Kulturalne Miłośników Beskidzkiej Ziemi, Samorządowcem - Politykiem Ziem Górskich - Tadeusza Piętkę, wójta gminy Ujsoły, Dziennikarzem Ziem Górskich - Ireneusza Kaznochę z TVP, Sportowcem Ziem Górskich - Ewę Wronę, pływaczkę z Suchej Beskidzkiej.

Osobowością Ziem Górskich został Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica.

Nagroda specjalna Przyjaciela Ziem Górskich trafiła do zespołu PotOCK z Zawoi, burmistrza Wisły Tomasza Bujoka oraz Erika Gemzickiego, starosty słowackiej gminy Ľubeľa. 

W ramach projektu "Jestem ambasadorem Żywca" realizowanego jak element programu "Smart Żywiec (R)ewolucja" ambasadorami miasta zostali: kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu Dorota Firlej, poszukiwacz planetoid i asteroid Michał Kusiak, przewodnik beskidzki Grzegorz Szczepaniak oraz gitarzysta Paweł Ignatowicz. 

Ambasadorem Ziem Górskich został Zbigniew Micherdziński, twórca ludowy.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: