Pomagają samorządowcy, kibice i księża
fot.: Fb Marian Błachut
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Pomagają samorządowcy, kibice i księża

Wszystkie ręce na pokład. Samorządowcy z powiatów w naszym regionie, księża z diecezji bielsko-żywieckiej, a także kibice zaangażowali się w pomoc służbie zdrowia walczącej z koronawirusem.Warte blisko 9 tysięcy złotych urządzenie do dezynfekcji ozonem zostało zakupione przez gminę Czechowice-Dziedzice i użyczone tamtejszej stacji pogotowia ratunkowego. Urządzenie pozwoli na bezpieczną, szybką i bardzo skuteczną dezynfekcję karetek, co jest nie do przecenienia w sytuacji panującej epidemii koronawirusa - uzasadnia decyzję o zakupie generatora ozonu burmistrz Czechowic Marian Błachut.
 
Z kolei w pomoc lekarzom i ratownikom medycznym w Żywcu włączyli się kibice Czarnych-Górala, którzy uzbierali ponad 10 tysięcy złotych.
Swoją zbiórkę pieniędzy prowadzą też radni i pracownicy urzędu miejskiego. Jak informuje burmistrz Antoni Szlagor, zostało zamówionych już 5 kompletów specjalnych oczyszczaczy powietrza do ambulansów z jonizatorami. Koszt zakupu takiego sprzętu to około 15 tysięcy złotych.
 
W Oświęcimiu z myślą o lekarzach, personelu medycznym i pacjentach tamtejszego szpitala zarząd powiatu przeznaczył 180 tys. zł. Fundusze zostały wykorzystane przez placówkę na zakup środków ochrony osobistej oraz respiratorów. 
 
O pomocy samorządów na rzecz szpitala w Cieszynie już informowaliśmy. Teraz nadeszła wiadomość o wsparciu, jakiego udzielili duchowni. Księża z diecezji bielsko-żywieckiej, w ramach jałmużny wielkopostnej, ofiarowali na rzecz Szpitala Śląskiego ponad 180 tys. zł. Po konsultacji z dyrektorem placówki Czesławem Płygawką przekazane przez nich pieniądze przeznaczone zostały na zakup najbardziej potrzebnych sprzętów, w tym respiratora i 2 kardiomonitorów oraz środków ochrony osobistej czyli masek i kombinezonów.
 
Diecezja bielsko-żywiecka zachęca do włączenia się w pomoc w walce z koronawirusem również wiernych. Akcję organizuje Caritas.
Numer rachunku, na który można wpłacać pieniądze potrzebne szpitalom: Bank Pekao  47 1240 1170 1111   0010 6323 0610


Zobacz inne wiadomości tego autora: