Odjechana para
Autor rysunku: Eve Mazur
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Odjechana para

To absolutnie odjechana, szalona para i miłość jakiej się nie spotyka. Taki był fragment uzasadnienie werdyktu jury Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja" dotyczący przyznania głównej nagrody dokumentowi „Jeden dzień dłużej”.Festiwal odbył się w Koszalinie, a dokument „Jeden dzień dłużej” to już drugi film opowiadający o absolutnie niezwykłej parze mieszkańców Czechowic-Dziedzic. 
 
Gosia kocha książki, kino, muzykę i… matematykę. Krystian motocykle. Dzięki jego motoryzacyjnej pasji, para może podróżować. Małgosia Wilczek bowiem nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Dystrofia mięśniowa unieruchomiła jej ciało. W domu „porusza się” w ramionach swojego mężczyzny. Aby umożliwić jej dalekie wyprawy, Krystian zrobił dla niej przyczepkę do swojego motocykla, który zwie Junakiem. O filmie zatytułowanym „Ostatni Junak” opowiadaliśmy Wam 3 lata temu. TUTAJ
 
Teraz pora zapowiedzieć nowy film, którego bohaterami są o Małgosia Wilczek i Krystian Wizner. Film jest o rzeczach najważniejszych w życiu i tych ostatecznych. O miłości, przyjaźni i wzajemnym strachu o siebie. Tak dokument poświęcony czechowiczanom opisuje autorka obrazu – Monika Meleń. Posłuchaj
 
To reżyserka filmu, który powstał w trakcie ostatniej wyprawy pary do Rumunii. Dlaczego jadą właśnie do tego kraju? Jaki jest cel tej podróży? Tego nie chcą zdradzić zarówno autorzy filmu, jak i jej bohaterowie. Krystian podkreśla jedynie, że było to, co lubi czyli jazda przed siebie. Gosia przyznaje zaś, że warunki, w których przyszło im podróżować były trudne: niska temperatura i deszcz. Jednak, jak podkreśla, było warto. Zachęca do zobaczenia filmu... Posłuchaj Za zdjęcia do obrazu odpowiadał Roman Piotrowski, a ścieżkę dźwiękową stanowi utwór „Magic moments” Johna Portera!
 
Dokument jest prezentowany w tym roku na przeróżnych festiwalach. Jak mówi Monika Meleń, przyjmowany jest dobrze pod każdą szerokością geograficzną. Ludzie się śmieją i płaczą jednocześnie, ale z kina wychodzą uśmiechnięci – zaznacza reżyserka. Obraz „Jeden dzień dłużej” zdobył już m. in. dwie nagrody na festiwalach w Stanach Zjednoczonych. Entuzjastycznie został przyjęty w Rosji, np. na festiwalu w Perm. 
 
Dziś Gosia z Krystianem wyjechali o Łodzi. Tam „Jeden dzień dłużej” zostanie zaprezentowany na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Został zakwalifikowany do grona 15 najlepszych dokumentów.
A już 9. grudnia zostanie pokazany w kinie „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach w trakcie cyklu „Non fiction. Sztuka dokumentu.” Początek seansu o godz. 18.00. Polecamy!!!

Więcej o filmie znajdziecie na Fb "Jeden dzień dłużej" TUTAJ. Stamtąd pochodzą również zamieszczone poniżej zdjęcia. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: