"Ciemno wszędzie [...], co to będzie, co to będzie?"
Radio Bielsko
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"Ciemno wszędzie [...], co to będzie, co to będzie?"

Włodarze kilku miast z naszego regionu zdecydowali o udziale w "Proteście samorządów". Polegał na czasowym (przez godzinę) wyłączeniu świateł w wybranych punktach danego miasta.W Bielsku-Białej oświetlenie wyłączone zostało m.in. na Rynku Starego Miasta, na budynku ratusza i Pl. Ratuszowym. Reakcje osób, które pytaliśmy o taką formę protestu, były różne. Spotkaliśmy nawet bielszczan, którzy ciekawi efektu, celowo przyszli zobaczyć blackout w wydaniu lokalnym. Posłuchaj.
 
Główny powód, dla którego samorządy przystąpiły do takiej formy protestu, to możliwość zawetowania przez rząd PiS budżetu unijnego. Kolejnym argumentem jest procedowanie ustawy, która - jak twierdzą władze protestujących miast - pozbawi samorządy części wpływów z tytułu podatku PIT i CIT. Posłuchaj
 
Akcję "Pozostaje nam tylko ciemność" zainicjowało stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski".  
28 października, pomimo protestów środowisk samorządowych, Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku CIT i niektórych innych ustawach. Jak wynika z oceny skutków regulacji przedstawionej przez Ministerstwo Finansów, budżet państwa na tym nie ucierpi. Samorządy, a właściwie mieszkańcy - wręcz przeciwnie. Budżety wspólnot lokalnych będą tracić 1,5 miliarda złotych rocznie w skali całego kraju. Te większe zacisną pasa, mniejsze być może znajdą się na krawędzi bankructwa. Apelujemy o cofnięcie tych zmian, póki jest jeszcze na to czas - czytamy na facebookowym profilu stowarzyszenia.

Światła zgasły dzisiaj m.in. w Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: