Była prezes HFPC: prawo jest ważnym regulatorem życia społecznego
fot. Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Była prezes HFPC: prawo jest ważnym regulatorem życia społecznego

Spotkanie-przystanek w ramach Tour de Konstytucja.Bielsko-Biała było dokładnie 59. lokalizacją, do której zawitano z obywatelskim projektem. Tour de Konstytucja. Obywatelskim projektem oraz apolitycznym - zapewniają organizatorzy. Z frekwencji w Bielsku-Białej byli zadowoleni. Na Pl. Chrobrego pojawiło się kilkadziesiąt osób.

- [Co chcecie przekazać bielszczanom?] To co przekazujemy wszędzie; to że warto znać swoje prawa, wolności, że ustawa zasadnicza jest fundamentem naszego wspólnego domu jakim jest Polska. Karta praw podstawowych i traktat o Unii Europejskiej jest takim fundamentem wspólnoty, do której żeśmy się dobrowolnie zapisali, czyli Unii Europejskiej. Prawo jest ważnym regulatorem życia społecznego. Godność człowieka jest wartością stanowiącą taką wartość-matkę dla wszystkich pozostałych praw i wolności człowieka - mówiła socjolog Danuta Przywara, była prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Posłuchaj.

- Chcielibyśmy porozmawiać o naszych prawach obywatelskich, ale też chcielibyśmy przede wszystkim odczarować konstytucję, odczarować słowo "konstytucja". Spojrzeć na konstytucję nieco inaczej. Nie przez pryzmat kłótni naszych społecznych, politycznych. Podkreślam, nasze spotkanie jest apartyjne [...]. To jest projekt obywatelski - zapewniali organizatorzy. 

Do Bielska-Białej przyjechał także znany aktor Olgierd Łukaszewicz, który założył fundację "My, obywatele Unii Europejskiej". Wczoraj przystankiem dla TdK był także rynek w Oświęcimiu. 

Druga edycja Tour de Konstytucja potrwa do końca sierpnia, wtedy finał w Warszawie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: