Spocznie obok Olbrusia
Magda FritzMagda Fritz

Spocznie obok Olbrusia

Księżna Maria Krystyna Habsburg spocznie obok swojego brata Olbrachta Maksymiliana, Olbrusia jak o nim mówiła, w kaplicy grobowej Habsburgów w kościele katedralnym w Żywcu. Pogrzeb księżnej odbędzie się w najbliższy czwartek.
Trwają przygotowania do uroczystości pogrzebowych. Krypta, gdzie spoczywają zmarli rodziny Habsburgów została otwarta po prawie 80 latach. Kryptę otwierała specjalistyczna firma, obecni przy tym byli m.in.: władze miasta oraz osobisty lekarz księżnej, dr Krzysztof Błecha.
Ostatni raz krypta była otwierana w 1933 r. podczas pogrzebu babci księżnej, Marii Teresy Habsburg. "Nie wiedzieliśmy, co tam zastaniemy. Czy tam będzie metr wody, czy może otwarte trumny"- mówi lekarz. Okazało się, że krypta grobowa Habsburgów jest w doskonałym stanie. Spoczywają tutaj dziadek i babcia księżnej oraz brat, który zmarł w wieku 2 lat na dyfteryt. "Wejście znajduje się na środku kaplicy, wchodzi się tam ok. 2,5 m w dół po schodkach na kółkach, które także są w doskonałym stanie. W murowanej piwnicy nie ma śladów wilgoci. Jest tam przygotowanych 18 płyt nagrobnych oraz jest miejsce na kilka więcej pochówków"- opisuje Krzysztof Błecha. Księżna spocznie obok swojego brata, tak jak sobie tego życzyła za życia.
Pod nadzorem konserwatora zabytków trwają przygotowania krypty i kaplicy do pogrzebu. Kaplicę grobową rodziny Habsburgów wzniesiono w 1929 r. przy południowej ścianie nawy głównej kościoła. Zaprojektował ją architekt Franciszek Mączyński z Krakowa, wzorowana jest na stylu renesansowym. Dzisiaj zwana jest ona również kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej. Księżna Maria Krystyna tak mówiła o kaplicy grobowej, której budowę zlecił jej dziadek: "Ten grobowiec wygląda jak szafa z szufladami. W takich szufladach zabezpieczonych plombami i kłódkami są pochowani (…) krewni". To cytat z książki autobiografii, która ukazała się 3 lata temu pod tytułem "Księżna. Wspomnienia o polskich Habsburgach". "Ta krypta to kolejny dowód na polskość żywieckich Habsburgów. Wszystkie napisy na płytach nagrobnych są w języku polskim"- pokazuje nam Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
Księżnę Marię Krystynę Habsburg, honorową obywatelkę Żywca pożegnają dzieci, głos na pogrzebie zabierze przedstawiciel kancelarii prezydenta Polski i burmistrz miasta. "Zaraz po śmierci księżnej odebraliśmy mnóstwo telefonów od zwykłych mieszkańców Żywca, były też kondolencje z innych miast"- mówi Tomasz Terteka, rzecznik urzędu miejskiego. W niektórych domach wywieszono biało-czerwone flagi z kirem. Swój udział w pogrzebie zapowiedzieli już m.in. Zygmunt Łukaszczyk wojewoda śląski i Jerzy Buzek, były premier. Przed oknem mieszkania księżnej zapłonęły znicze. "Panie opiekunki Marii Krystyny wetknęły w okno jej pokoju, przez które z zaciekawieniem wypatrywała w parku dzieci, czy jakiejś młodej pary czerwoną różę. Na zewnątrz ludzie zapalili znicze"- mówi Tomasz Terteka.
"Księżna Maria Krystyna była skromną osobą, dlatego wybraliśmy dębową prostą trumnę"- mówi Antoni Szlagor. Do kościoła zmarła zostanie przewieziona bryczką zaprzęgniętą w konie. "Do kościoła katedralnego wpuścimy tylu mieszkańców, ile będzie miejsca"- zapewnia burmistrz Szlagor. Dla tych, którzy nie zmieszczą się w konkatedrze zostanie wystawiony telebim na rynku.
Przypomnijmy, pogrzeb rozpocznie się o godz. 15:00 w czwartek. Przed mszą św. otwarta trumna zostanie wystawiona w nowym zamku. Księżnę będzie można osobiście pożegnać w godzinach od 8:00 do 14:00. Dzień wcześniej w środę wieczorem w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się wieczór poświęcony pamięci zmarłej księżnej. Zostanie wyświetlony film o Marii Krystynie Habsburg, który powstał w zeszłym roku.
Honorowa obywatelka Żywca zmarła nagle we wtorek w swoim mieszkaniu w żywieckim Nowym Zamku. Miała 88 lat.

Posłuchaj audycji:



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: