Recepta na życie

Zdrowie, dobre samopoczucie, relacje...rzeczy najważniejsze , nie zawsze najprostsze do opanowania. A warto o nie zadbać, żeby swoje życie uczynić lepszym i bardziej radosnym. Lekarze, psycholodzy, dietetycy, instruktorzy różnych dyscyplin sportowych podpowiedzą w audycji "Recepta na życie" , jak sprawić, żeby chciało nam się dobrze żyć.

 To jest Twoja recepta - recepta na życie!

Mariusz Bąberski

2020-05-24

Już za niedługo uczniowie szkół średnich będą mierzyć się z egzaminem dojrzałości, a ósmoklasiści z egzaminem ósmoklasisty, który będzie przepustką do szkoły średniej. Co mogą zrobić bliscy i jakie techniki mogą zastosować sami uczniowie, żeby na egzaminie nie sparaliżował młodych ludzi stres? Podpowiada Mariusz Bąberski

Katarzyna Tomiczek

2020-05-17

Zapijamy koronawirusa. Naukowcy alarmują, że w taki właśnie sposób radzimy sobie z tym stresem. Wiele osób wskazuje, że czuje teraz wysoki, albo bardzo wysoki poziom stresu. Skarży się na poczucie wyczerpania, napięcie czy kłopoty ze snem. Co trzecia zbyt często sięga przez to po alkohol. O ile samo picie nie świadczy o uzależnieniu, to może rozwijać problem... Jak na nas działa alkohol? Kiedy rzeczywiście możemy mieć problem? Odpowiedzi udziela Katarzyna Tomiczek - specjalista terapii uzależnień ze śląskiej fundacji "Błękitny Krzyż".

Dominika Borowska-Stasica

2020-04-17

Od miesiąca żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości niż ta, do której przywykliśmy. Jak się możemy czuć? Jakie zachowania dzieci powinny wzbudzić nasz niepokój i co jeszcze możemy dla siebie zrobić po tak długim dzielnym trwaniu w niepewności? Odpowiada psycholog - Dominika Borowska-Stasica.

Jacek Pyżalski

2020-04-16

Obecna sytuacja postawiła szkoły przed koniecznością przejścia niemal z dnia na dzień do form nauki zdalnej. W odpowiedzi na zaistniałe okoliczności powstała, pod redakcją profesora Jacka Pyżalskiego z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, publikacja, która daje cenne wskazówki nauczycielom, ale nie tylko, jak organizować pracę online, jak zadbać o siebie i przede wszystkim o uczniów. Co jest najważniejsze w uczeniu na odległość? Jakie szanse dla polskiej szkoły niesie takie doświadczenie? Odpowiada prof. Jacek Pyżalski. Ebook bezpłatnie można pobrać tutaj: https://zdalnie.edu-akcja.pl/

Beata Staniszewska

2020-04-15

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Zabawa, weekend, wakacje, wesela, święta. Polacy bardzo łatwo łączą wypoczynek z alkoholem, to od lat narodowy pomysł na zresetowanie. Problem staje się jednak coraz poważniejszy, bo pijemy częściej i więcej. Sytuacja związana z koronawirusem, niestety nie pomaga.Cierpią rodziny. Gdzie zgłosić się mogą osoby współuzależnione podpowiada Beata Staniszewska ze Stowarzyszenia Pozytywne Wsparcie "W".

Manuela Drozd-Sypień

2020-04-14

Koronawirus znacznie ograniczył naszą aktywność fizyczną. Siedząc w domu chętniej sięgamy po przekąski, a to może odbić się na naszej wadze. Co zrobić, żeby nie przytyć? Jak się odżywiać w czasie pandemii koronawirusa? Co warto wrzucić do jadłospisu, a co z niego wyeliminować? Odpowiada dr Manuela Drozd-Sypień - diabetolog, dietetyk.

Dominika Borowska-Stasica

2020-03-29

Jak sobie radzić w trudnych czasach pandemii? Jak rozmawiać z dzieckiem? Jak rozmawiać z seniorem? Na pytania odpowiada psycholog - Dominika Borowska- Stasica

Monika Wisła

2020-03-20

Sytuacja polskiej szkoły uległa diametralnej zmianie przez epidemię koronawirusa. Placówki edukacyjne zostały zamknięte... i w sieci zawrzało. Jak teraz wygląda praca nauczycieli? CZY POLSKA SZKOŁA JEST GOTOWA NA ZDALNE NAUCZANIE? Odpowiada Monika Wisła - nauczyciel języka niemieckiego konsultant ds. nauczania drugiego języka obcego w Bielsko-Bialskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Mariusz Bąberski

2020-03-15

Postęp technologiczny jest tak szybki, że niektórym trudno za nim nadążyć. Dzieci i młodzież doskonale radzą sobie z przyswajaniem nowinek i często lepiej niż dorośli posługują się wszelkimi mobilnymi urządzeniami. Smartfon w rękach dziecka to problem czy wyzwanie dla rodziców i nauczycieli? Wątpliwości rozwiewa psycholog Mariusz Bąberski.

Iwona Marek

2020-03-08

Asertywność, modne od wielu lat słowo, modne, a powinno być wcielane w życie. Jaką drogę obrać, żeby stać się człowiekiem, który w sposób nieraniący innych potrafi być sobą? Czy asertywność to cecha, z którą się rodzimy czy raczej nabyta? Jak nieasertywni ludzie radzą sobie w związkach? Co może zrobić ktoś nieasertywny, żeby poprawić jakość swojego życia? Odpowiedzi udziela, po 10.00, Iwona Marek - wiceprezes Fundacji Muuve, pedagog z wykształcenia, coach z zamiłowania, mediator sądowy , trener, społecznik.

Igor Bokun

2020-03-01

Dziś królować będzie permakultura, czyli będziemy inspirować się naturą i próbować korzystać z zasad w niej funkcjonujących. Jak zacząć przygodę z permakulturą, co powinniśmy wiedzieć zakładając ogródek permakulturowy i gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi udziela Igor Bokun - przedsiębiorca, propagator permakultury i inicjator Biblioteki Permakultury w Książnicy Beskidzkiej.

Iza Handerek

2020-02-23

Za nami Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, dlatego dzisiaj zabierzemy Was w podróż po świecie. Zajrzymy między innymi do Peru, a naszą przewodniczką będzie - podróżniczka Iza Handerek.

Manuela Drozd-Sypień

2020-02-16

Statystyki mówią same za siebie, diagnozujemy się na podstawie reklamy – niemal 80% Polaków regularnie sięga po suplementy diety. Znaczna część z nich uważa, że działają one tak samo jak leki. Pacjenci rzadko pamiętają o tym, że suplementy służą jedynie do uzupełniania diety i nie mogą być jej zamiennikiem. Po jakie suplementy warto sięgnąć? O czym warto pamiętać stosując suplementację? I które preparaty dadzą najbardziej długotrwałe efekty przy odchudzaniu? Odpowiedzi udziela dr Manuela Drozd-Sypień - diabetolog, dietetyk.

Monika Wardas

2020-02-09

Profesjonalne wsparcie emocjonalne i psychologiczne odgrywa istotną rolę w kompleksowym leczeniu chorego na raka. Doświadczony psychoonkolog potrafi pomóc pacjentowi w uporaniu się z trudną diagnozą oraz ułatwia mu pokonanie ścieżki leczenia. Jak przygotować się do wizyty u lekarza? Jak z osobą chorą na raka rozmawiać? Odpowiada Monika Wardas - psycholog i psychoonkolog z Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej.

Dominika Borowska-Stasica

2020-02-02

"Ucz się dziecko ucz, bo nauka to potęgi klucz”. To przysłowie zna chyba każdy. Rodzice często powtarzają je swoim dzieciom i często rozkładają bezradnie ręce, bo dzieci nie chcą się uczyć. W czym może leżeć przyczyna, co nas dorosłych gubi w systemie edukacji, który nagradza i karze oceną? Z pomocą nadchodzi psycholog Dominika Borowska-Stasica

Daniel Kawka

2020-01-26

Było ważenie plecaków szkolnych. Jest ciężko, ale za lekki plecak też nie wychodzi na zdrowie uczniom. O tym w rozmowie z fizjoterapeutą Danielem Kawką

Agnieszka Kawik

2020-01-19

Polacy stali się przez ostatni rok bardziej świadomi – w modzie jest wszystko, co jest ekologiczne, zero waste i zdrowe. W 2020 roku w ramach postanowień noworocznych wiele osób będzie przerzucać się na wegetarianizm. To zgodnie z trendem spróbujemy ograniczyć mięso w diecie, a pomaga nam dietetyk kliniczny- Agnieszka Kawik.

Kinga Zięba, Jarosław Zięba

2020-01-12

Pomaganie nie tylko wprowadza nas w dobry nastrój, ale też wydłuża życie. Takie wnioski płyną z badań profesora Douga Omana z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Czy wolontariat to sposób na życie? Czy jest potrzebny i czy może stać się elementem planowania kariery zawodowej? Na te pytania odpowiadają tata z córką - wolontariusze Jarosław Zięba i Kinga Zięba.

Martyna Jarząb

2020-01-05

Rośnie liczba nastolatków, którzy wolą się zabić niż walczyć z trudnościami. Otoczenie i najbliżsi są zaskoczeni próbą czy skutecznym przypadkiem targnięcia się na życie, bo niczego podejrzanego w zachowaniu nastolatka nie widzieli ...bo może nie chcieli zobaczyć. Dzieci już od przedszkola biorą udział w wyścigu szczurów. Wszyscy mają być dziś najlepsi, nie ma miejsca na przeciętność. O zataczającej coraz większe kręgi depresji nastolatków i zwiększającej się liczby samobójstw wśród młodzieży, przyczynach i wskazówkach, jak do tego nie dopuścić opowiada psycholog, psychoterapeuta Martyna Jarząb - prezes fundacji Wielogłosu, która na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej stworzyła zespół psychologów, psychiatrów, terapeutów i specjalistów d.s. komunikacji, który napisał dwa poradniki: dla RODZICÓW I NAUCZYCIELI. Obydwa mają wspólny, trudny mianownik: samobójstwa i samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży. Są BEZPŁATNE.

Beata Bojda

2019-12-29

Sylwestrowa impreza to nie noc jak każda inna! Na taką okazję chcemy błyszczeć, być w najlepszych nastrojach i wyglądać zniewalająco, by z przytupem powitać nowy rok! Jakie trendy obowiązują w tym sezonie karnawałowym? W jaki sposób można przemycić ludowość do sylwestrowej kreacji? Jak zrobić dobry makijaż i dobrać prawidłowo szminkę do odcienia skóry? Jak uzyskać efekt no make up? Na te pytania odpowiada Beata Bojda - stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody, autorka wyjątkowego projektu "ETNO".