12 października 2024, imieniny: Krystyny, Maksa, Serafiny
Recepta na życie
Zdrowie, dobre samopoczucie, relacje...rzeczy najważniejsze , nie zawsze najprostsze do opanowania. A warto o nie zadbać, żeby swoje życie uczynić lepszym i bardziej radosnym. Lekarze, psycholodzy, dietetycy, instruktorzy różnych dyscyplin sportowych podpowiedzą w audycji "Recepta na życie" , jak sprawić, żeby chciało nam się dobrze żyć.To jest Twoja recepta - recepta na życie!
Łukasz Adamczyk
2024-06-30
W kwietniu przebiegł Maraton Piasków - 252 km, w czerwcu JUNGLE Ultra 230 km, a wcześniej Everest Ultra 70 km. Łukasz Adamczyk - dyrektor liceum ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, matematyk, muzyk, ratownik górski, himalaista, teraz ultramaratończyk - człowiek orkiestra. Dokąd biegnie? Po co to robi? Który bieg dal mu więcej siły wewnętrznej? Czego się dowiedział o sobie? I jakie ma kolejne wyzwanie?
fot. Łukasz Adamczyk
Maja Adamczyk, Łukasz Adamczyk, Tomasz KLisz
2023-04-07
Życie czasem daje bolesne nauczki, ale to ze stawiania czoła przeciwieństwom losu bierze się siła. Zapraszam do wysłuchania rozmowy o świadomym "zadawaniu" sobie bólu , który daje finalnie dużo radości i satysfakcji oraz hartuje ducha. Gośćmi Radia Bielsko są: Maja Adamczyk - najmłodsza na świecie uczestniczka morderczego, najwyższej położonego biegu na świecie Everest Marathonu, Tomasz Klisz - osoba, która przygotowuje Maję do tego wyzwania, trener biegów wysokogórskich oraz tata Mai, Łukasz Adamczyk - dyrektor bielskiego liceum, matematyk, muzyk, w zasadzie człowiek orkiestra, bo też lubi wyzwania, niedawno wjechał rowerem na Kilimandżaro.
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Klisz, Maja Adamczyk, Łukasz Adamczyk
Mikołaj Adamczyk Łukasz Adamczyk
2022-07-17
Góry i wspinaczki górskie od wieków były źródłem inspiracji, momentem wytchnienia, zapomnienia i refleksji nad swoim życiem. Wywoływały i nadal wywołują lęk, trwogę ale również szacunek. Co sprawiło, że u siedmioletniego Mikołaja pojawiła się miłość do gór? Czym dla dziecka i dorosłego są wspinaczki wysokogórskie? Jakie wartości z "gór" panowie przenoszą do świata "na dole" i na relacje z innymi ludźmi? Jak sobie radzą z popularnością: akceptacją i hejtem? Gośćmi programu są: Mikołaj Adamczyk (od niedawna siedmiolatek ) - najmłodszy człowiek na świecie, który zdobył w zimie bazę pod Mount Everestem; w swoim młodym dorobku ma już prawie 40 szczytów Tatr Wysokich ( większość zdobyta zimą), a obecnie przygotowuje się do projektu 14 baz pod ośmiotysięcznikami oraz Łukasz Adamczyk : dyrektor bielskiego liceum, nauczyciel matematyki i fizyki, muzyk.
zdj. Łukasz Adamczyk
Małgorzata Gołota
2022-05-08
Dziś na tapet bierzemy dzieci i młodzież. Smutnych i samotnych młodych ludzi, którzy coraz częściej nie chcą żyć. Okazją do refleksji nad cierpieniem dzieciaków jest najnowsza książka dziennikarki Małgorzaty Gołoty , która ujrzała światło dzienne pod koniec kwietnia. "Żyletkę zawsze noszę przy sobie". Co znajdziemy w publikacji? Jakie są główne przyczyny depresji wśród dzieci i młodzieży? Czy rzeczywiście pandemia była wyzwalaczem zaburzeń psychicznych, jeśli tak, to jaki był główny akcelerator tego zjawiska? Co my jako społeczeństwo możemy z taką dużą skalą problemu depresji i lęków wśród młodzieży zrobić? Zapraszam do wysłuchania audycji.
Krystyna Janik-CHrapusta
2022-05-01
Na wiosnę ogrody zaczynają tętnić życiem. Pojawiają się pierwsze kwiaty, z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Nie bez powodu wiosna uważana jest za najpiękniejsza porę roku. Pierwsze cieplejsze dni to także sygnał dla nas, że przyszedł czas rozpoczęcia sezonu prac ogrodowych. Warto zadbać również o zieloną atmosferę w mieszkaniu, zanim słońce na dobre rozgości się na niebie. O kwiaty zadbamy z nauczycielką oraz kierowniczką warsztatów szkolnych i szkolenia praktycznego z bielskiego Zespołu Szkół Ogrodniczych - Krystyną Janik-Chrapustą.
zdj. needpix
Agnieszka Książek
2022-04-24
Wybór szkoły średniej to pierwsza tak ważna decyzja, przed którą staje nastolatek. Trzeba nie tylko zdecydować się, do której szkoły chce się dostać, ale także dopilnować różnych formalności i terminów. Co brać pod uwagę przy wyborze szkoły średniej, żeby było wystarczająco dobrze? Jak rozmawiać z nastolatkiem, w sytuacji kiedy decyzja znajomych o wyborze konkretnej szkoły przekłada się na decyzję dziecka? Jakie korzyści niesie spotkanie z doradcą zawodowym? Na między innymi te pytania odpowiada w Agnieszka Książek, doradca zawodowy, trener kompetencji społecznych, pedagog terapeutyczny w Zespole Placówek Pedagogiczno-psychologicznych w BB.
zdj. WSA w BIelsku-Białej
Anna Skórzak, Marcelina Wątroba
2022-04-10
Jak często dostajesz rady i ktoś mówi Ci, co masz robić. Jak często sam dajesz rady? Jak często mówisz komuś, co powinien zrobić? Co musi zrobić. Uwielbiamy się mądrzyć. Dawać jedynie słuszne, dobre rady. Najlepsze, bo nasze, a my, jak wiadomo, jesteśmy najbardziej doświadczeni, najrozsądniejsi, wszystko przeżyliśmy, a jak nie, to przynajmniej przeczytaliśmy w książkach. Jak nie wpaść w rolę cioci "Dobra Rada" i jak z taką ciocią poradzić sobie na przykład przy świątecznym stole. Odpowiedzi udzielają psycholożki Anna Skórzak i Marcelina Wątroba.
Urszula Międzybrodzka
2022-04-03
Od kilku lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień szczególny w tym miesiącu to 2 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Hasłem tegorocznej kampanii jest Autyzm. 400 000, a to dlatego, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Tu liczby się nie kończą, bo ze spektrum żyją także rodzice, rodzeństwo i opiekunowie. Sprawia to, że osób których dotyczy autyzm jest nawet 3 mln. Czym jest autyzm? Jakie zachowanie dziecka powinno zwrócić uwagę rodziców? Z jakimi trudnościami zmagają się osoby z autyzmem? W jaki sposób może uczniów ze spektrum autyzmu i ich rodziny wesprzeć szkoła? Na te pytania odpowiada będzie Urszula Międzybrodzka dyrektor ds. metodycznych Szkoły Podstawowej "Elf" dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Na zdjęciu od lewej: Urszula Międzybrodzka, Katarzyna Wesołowska
Agnieszka Kawik
2022-03-20
Diety wegetariańska czy wegańska od dłuższego już czasu zyskują na popularności. Wielu ludzi uwierzyło, że to właśnie jest „zdrowsza opcja”, i postanowiło z tego powodu ograniczyć spożywanie mięsa. Czy moda na wegetarianizm ma sens? Jak bezpiecznie przejść na dietę roślinną? Czy dla wszystkich dieta wegetariańska jest bezpieczna? Na między innymi te pytania odpowiada dietetyk kliniczny Agnieszka Kawik.
fot.iStock
Alina Czyżewska
2022-03-13
Na wojnie groźne są nie tylko bomby. Fake newsy, infekują internet. Ich głównym celem jest szerzenie chaosu, gra na emocjach i podsycanie strachu w Europie. Czym się charakteryzuje "dobry" fake news i co sprawia, że jesteśmy w stanie w niego uwierzyć? Jak się przed dezinformacją bronić? W jaki sposób zachować higienę użytkowania mediów społecznościowych, żeby nie potęgować chaosu informacyjnego? Na między innymi te pytania odpowiada członkini sieci obywatelskiej Watchdog Polska - Alina Czyżewska.
fot. Shutterstock
Katarzyna Patykiewicz
2022-02-28
Jeszcze nie wyszliśmy z jednego kryzysu , myślę tu o pandemii i startach bliskich i nadwyrężeniu zdrowia psychicznego, a tu kolejny. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku, ciągle musimy konfrontować się z podpaleniem świata, że człowiek tak niewiele się przez wieki nauczył. Z jakimi emocjami przyszło nam się tym razem zmierzyć? Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie? Odpowiada psycholog - Katarzyna Patykiewicz.
Anna Skórzak, Marcelina Wątroba
2022-02-28
Nadopiekuńczość nie powinna być mylona z troskliwością. Chronienie naszych dzieci jest niezwykle ważne. Kiedy są małe, potrzebują nas i są zależne od nas niemal we wszystkim. Jednak musimy uważać, aby pragnienie chronienia nie przerodziło się właśnie w nadopiekuńczość. Kiedy to się może wydarzyć? Jakie są konsekwencje rodzicielskiej nadopiekuńczości? Co zrobić, żeby nie wpaść w pułapkę nadopiekuńczości? Odpowiadają psycholożki, psychoterapeutki - Anna Skórzak, Marcelina Wątroba.
Sabina Jara-Nowak
0000-00-00
Choroby tarczycy stanowią plagę XXI wieku. Najczęstszym schorzeniem jest niedoczynność tarczycy. Jakie czynniki wpływają na pracę tarczycy? Co się dzieje, gdy tarczyca źle pracuje? Czy gdy poziom hormonów jest prawidłowy, możemy już mieć już pewność, że tarczyca jest zdrowa? I czy istnieje skuteczna dieta na chorobę Hashimoto? Między innymi na te pytania odpowiada endokrynolog - dr Sabina Jara-Nowak.
Krzysztof Chojecki
2022-01-30
Królowa nauk, czyli matematyka, z jakiegoś powodu jest źródłem kłopotów wielu uczniów. Co zatem można zrobić, aby nauczanie matematyki było bardziej skuteczne, a nauczyciel i uczniowie byli mniej sfrustrowani? Zwłaszcza, kiedy dochodzą do tego jeszcze rozmaite trudności rozwojowe. O matematyce w szkołach, wielkiej darmowej powtórce przed egzaminem ósmoklasisty, nie tylko z matematyki i Epickim konkursie dla uczniów oraz nauczycieli opowiada Krzysztof Chojecki, nauczyciel matematyki, znany jako Pan Pi-Stacja.
Daniel Kawka
2022-01-23
Do ciągłego niewyspania można się przyzwyczaić, ale pozbawianie organizmu snu jest najgorszą rzeczą, jaką możemy mu zafundować. Zaraz obok oczywiście lekceważenia zdrowego odżywiania i braku regularnej aktywności fizycznej. Jaki wpływ ma brak snu na stan zdrowia i podatność na kontuzje? Jak dobrać odpowiedni materac i poduszkę? I czy pozycja w czasie snu ma znaczenie? Odpowiada fizjoterapeuta Daniel Kawka.
2022-01-16
Okres dojrzewania jest czasem szczególnie dynamicznych i wyrazistych zmian, jakie zachodzą w ciele i umyśle nastolatka. Jest momentem kryzysu, wiążącego się z potrzebą przejścia od pozycji zależnego od dorosłych dziecka do pozycji niezależnego dorosłego, który będzie potrafił jednocześnie budować bliskie i dojrzałe relacje z innymi ludźmi. I o opowiedzą panie Anna Skórzak i Marcelina Wątroba - psycholożki, psychoterapeutki.
Katarzyna Daniek
2022-01-09
Nie ma wątpliwości, że lodowate kąpiele mają bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne człowieka. Zalet jest wiele. A jakie są przeciwskazania? Jak bezpiecznie zacząć przygodę z morsowaniem, aby nie zrobić sobie krzywdy? Jak się do tego przygotować? Odpowiedzi udziela Katarzyna Daniek - instruktorka nordic walking, slow jogging i morsowania.
zdj.euforja.pl
Dominika Borowska-Stasica
2022-01-02
Wielu z nas nowy rok rozpoczyna od postanowień. Sęk w tym, że nie zawsze udaje nam się je zrealizować. Jak zatem osiągnąć sukces? Od czego zacząć? I czego na pewno nie robić? Na te pytania odpowiada Dominika Borowska -Stasica - psycholog, psychoterapeuta.
Manuela Drozd-Sypień
2021-12-19
Wiedza o żywieniu i elementach stylu życia oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest ogromna i podlega stałej ewolucji i zmianom. Dlatego również Piramida Żywienia co pewien czas podlega modyfikacjom. Jakie informacje niesie ostatnia zmiana? I jak zalecenia specjalistów od żywienia mają się do naszych zwykle wypełnionych po brzegi talerzy świątecznych i stresu, który często towarzyszy podczas rodzinnych spotkań? O tym w audycji opowiada lek. med. Manuela Drozd Sypień- specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog
Daniel Kawka
2021-12-12
Ból pleców to jeden z najczęstszych powodów absencji chorobowej w pracy i najczęstszą przyczyną wizyty u fizjoterapeuty. Wiemy o nim coraz więcej, ale nadal pojawia się w tej kwestii wiele mitów. W tej audycji, fizjoterapeuta Daniel Kawka rozprawia się z wieloma z nich, odpowiada na pytania: jaki wpływ mają jelita na ból pleców , w jaki sposób nadwaga może wpływać na ból pleców oraz co mogę zrobić, jeśli na przykład podczas przerwy świątecznej dopadnie mnie ból pleców.
zdj. Fizjoterapeuta Daniel Kawka