Recepta na życie

Zdrowie, dobre samopoczucie, relacje...rzeczy najważniejsze , nie zawsze najprostsze do opanowania. A warto o nie zadbać, żeby swoje życie uczynić lepszym i bardziej radosnym. Lekarze, psycholodzy, dietetycy, instruktorzy różnych dyscyplin sportowych podpowiedzą w audycji "Recepta na życie" , jak sprawić, żeby chciało nam się dobrze żyć.

 To jest Twoja recepta - recepta na życie!

Dominika Borowska-Stasica

2019-05-26

Bezgranicznie kocha swoje dzieci, jest wielozadaniowa, nigdy nie jest zmęczona i dobro swojej rodziny przekłada nad własne. Dzisiejsze matki, choć mają do dyspozycji wiele gadżetów ułatwiających życie, jak pieluchy jednorazowe, gotowe obiadki czy lekkie wózki, jednak nie mają lekko...dlaczego? Jaka jest współczesna mama? Charakteryzuje psycholog - Dominika Borowska Stasica.

Magdalena Mildner

2019-05-19

W maju rozpoczął się pracowity okres dla zielarzy i miłośników zielonego. Łąki, lasy i ogrody pokrywają kwieciste dywany ziół i kwiatów. Własnoręczne zbieranie ziół to prawdziwa frajda i relaks na łonie natury. Co zbierać? Czy na pewno zioła suszyć na słońcu? Które chwasty mają moc? I jak zrobić maść z lilaka? Odpowiedzi na te pytania udziela zielarz - fitoterapeuta z Brennej, Magdalena Mildner.

Monika Ciszek-Skiwerczyńska

2019-05-12

Od jedzenia można się uzależnić tak samo jak od alkoholu, papierosów i narkotyków. Bo daje ulgę. Nie działa to w skrajnie stresowych sytuacjach, ale kiedy jesteśmy notorycznie poddenerwowani, nie radzimy sobie z jakimś aspektem swojego życia, gdy targają nami nie do końca nazwane emocje - wtedy uczucie sytości pozwala nam rozładować napięcie.Dlaczego jedzenie przestało po prostu zaspokajać głód i stało się naszą nagrodą, pocieszeniem, lekiem i obsesją? Na to pytanie odpowiada Monika Ciszek Skwierczyńska - psycholog, terapeuta uzależnień i leczenia zaburzeń odżywiania, psychodietetyk.

Manuela Drozd-Sypień

2019-05-06

Potocznie nazywana mięśniem piwnym, wbrew pozorom, wcale do żartów nie skłania. Charakteryzuje ją odkładanie się tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Otyłość brzuszna, bo o niej mowa, wiąże się z większym prawdopodobieństwem rozwoju chorób, m.in.: układu krążenia, serca, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy typu 2, a także zaburzeń lękowych i depresji. Rad - jak walczyć z otyłością brzuszną , udziela dr Manuela Drozd-Sypień - diabetolog, dietetyk.

Daniel Kawka

2019-04-28

Stopa jest mechanizmem niezwykle precyzyjnym. Na tej małej powierzchni znajduje się jedna czwarta wszystkich kości człowieka. Wiele problemów zdrowotnych najprawdopodobniej całkowicie by nas ominęło, gdybyśmy więcej uwagi poświęcali swoim stopom.Co ma wpływ na nasze stopy i jak stan stóp wpływa na cały nasz organizm, na między innymi te pytania odpowiada fizjoterapeuta Daniel Kawka.

Mateusz Kręcina

2019-04-14

W Polsce co roku marnuje się prawie 9 mln ton jedzenia – tylko dlatego, że Polacy kupują za dużo. Marnowanie jedzenia to nie tylko wyrzucenie przeterminowanych produktów, czy tych, które już się zepsuły. Na czym polega gotowanie zero waste ? Jak przechowywać produkty spożywcze, w jaki sposób reanimować życie sałaty, co zrobić z czerstwego chleba i jak zrobić pyszny sos z obierek? Odpowiedzi udziela szef kuchni jednej z bielskich restauracji, uczestnik 5. edycji Top Chef Mateusz Kręcina .

Katarzyna Daniek, Maciej Kozakiewicz

2019-04-07

Nie lubisz biegać? Nie lubisz się męczyć? A może w ogóle nie lubisz ćwiczyć, choć czujesz presję, że trzeba się ruszyć się z kanapy, bo wszyscy wkoło biegają, trenują, pompują. Slow Jogging ma wszystkie zdrowotne zalety biegania, ale nie posiada jego wad. Nie powoduje kontuzji, nie męczy, może być uprawiany przez każdego, bez względu na kondycję, wiek czy gabaryty , a więcej informacji przekazują - wiceprezes oraz prezes Slow Jogging Polska - Katarzyna Daniek i Maciej Kozakiewicz.

Barbara Górna-Bryzek, Dorota Formas

2019-03-31

Kwiecień to miesiąc wiedzy o autyzmie. Bardzo dużo o tym zaburzeniu wiedzą rodzice autystycznych dzieci. O charakterystycznych objawach i życiu opowiadają panie: Barbara Górna-Bryzek i Dorota Formas z bielskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu i synowie pań : Igor Bryzek i Adrian Formas

Agnieszka Kawik

2019-03-24

Diety wegetariańska czy wegańska od dłuższego już czasu zyskują na popularności. Wielu ludzi uwierzyło, że to właśnie jest „zdrowsza opcja”, i postanowiło z tego powodu ograniczyć spożywanie mięsa. Czy moda na wegetarianizm ma sens? Jak bezpiecznie przejść na dietę roślinną? Czy dla wszystkich dieta wegetariańska jest bezpieczna? Na między innymi te pytania odpowiada dietetyk kliniczny Agnieszka Kawik

Sabina Jara-Nowak

2019-03-17

Choroby tarczycy stanowią plagę XXI wieku. Najczęstszym schorzeniem jest niedoczynność tarczycy.Jakie czynniki wpływają na pracę tarczycy? Co się dzieje, gdy tarczyca źle pracuje? Czy gdy poziom hormonów jest prawidłowy, możemy już mieć już pewność, że tarczyca jest zdrowa? I czy istnieje skuteczna dieta na chorobę Hashimoto? Między innymi na te pytania odpowiada będzie endokrynolog - dr Sabina Jara-Nowak.

Lucyna Długoń

2019-03-10

6. marca obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Czym zajmuje się logopeda? Kto najczęściej korzysta z jego pomocy? Z czego wynikają wady wymowy? Kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem? Co wpływa na to, czy dziecko w przyszłości będzie mówiło poprawnie? Jakie sygnały u niemowlęcia mogą nas zacząć niepokoić? I jakie są konsekwencje oddychania przez usta na poprawną wymowę u dziecka? Między innymi na te pytania odpowiada neurologopeda - Lucyna Długoń.

Mariusz Bąberski

2019-03-03

Sukces i kariera to bardzo pociągające i ekscytujące przeżycia, łatwo się od nich uzależnić. Wiele osób, które osiągnęły sukces, już nie umie bez niego żyć. Muszą robić kolejne interesy, więcej pracować, awansować, bo jeśli się zatrzymają, to „znikną”...Tyle, że to jest taka pułapka . Na czym ona polega, co to jest wypalenie zawodowe, jakie są jego objawy i jak sobie z nim poradzić wyjaśnia psycholog i terapeuta Mariusz Bąberski.

Katarzyna Daniek

2019-02-24

Kobiety o kobietach i dla kobiet. Dlaczego tak często panie nie akceptują swojego wyglądu? Czy poprzez odpowiednią postawę mogę wzmocnić swoją pewność siebie? Na między innymi te pytania odpowiada trener personalny, instruktor nordic walking, autorka wielu publikacji - Katarzyna Daniek.

Dorota Szczepanik

2019-02-17

Gniew i złość to emocje, które mają moc zarówno niszczenia, jak i tworzenia. Ich destrukcyjny charakter objawia się wtedy, gdy tłumimy nasze uczucia. Jak więc wyrażać gniew, aby zamiast wybuchów złości użyć jej do tworzenia zdrowego porozumienia z innymi ludźmi? Jak ćwiczyć uważność życia w tym galopującym świecie? Gdzie szukać szczęścia? Pomoże nam trenerka Biznesu i Rozwoju Osobistego - Dorota Szczepanik.

Manuela Drozd-Sypień

2018-02-10

Cóż to żyje w naszych jelitach i jakie ma znaczenie dla funkcjonowania organizmu? Jakie są czynniki, które niekorzystnie zmieniają ekosystem bakterii jelitowych? Co się dzieje, kiedy mikroflora jelitowa zostaje zaburzona? Ile trwa odbudowa flory jelitowej po kuracji antybiotykowej? Na między innymi te pytania odpowiada dr Manuela Drozd-Sypień - diabetolog, dietetyk.

Monika Pleszewska

2019-02-03

Inspekcja sanitarna ostrzega o możliwym wzroście liczby osób zatrutych dopalaczami. W czasie zimowych ferii i wakacji dilerzy takich środków mają żniwa. Dlaczego są takie groźne? Dlaczego młodzież po nie sięga? Jak reagować, gdy ktoś z naszych bliskich weźmie substancję psychoaktywną? Odpowiada terapeuta z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży "Nadzieja" w Bielsku-Białej - Monika Pleszewska.

Paweł Marciniak

2019-02-03

Inspekcja sanitarna ostrzega o możliwym wzroście liczby osób zatrutych dopalaczami. W czasie zimowych ferii i wakacji dilerzy takich środków mają żniwa. Dlaczego są takie groźne? Dlaczego młodzież po nie sięga? Jak reagować, gdy ktoś z naszych bliskich weźmie substancję psychoaktywną? Odpowiada aspirant sztabowy Paweł Marciniak - szef referatu do walki z przestępczością narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej

Daniel Kawka

2019-01-27

Sezon narciarski w pełni, ale pewnie są tacy, którzy dopiero z pierwszym dniem ferii staną na nartach bądź łyżwach. Jak powinno się postępować w okresie bezpośrednio poprzedzającym pierwszy wyjazd na narty i jak zachowywać się już na samym stoku? Na między innymi te pytania odpowiada fizjoterapeuta Daniel Kawka, który zdradza również przepis na doskonały napój izotoniczny.

Monika Wisła i Elżbieta Chudoba

2018-01-20

Językowa średnia krajowa może nawet nie jest zła, ale ma charakter czysto teoretyczny. Bo w rzeczywistości Polacy mówią np. po angielsku albo bardzo dobrze, albo wcale. Z czego to wynika ? Od czego zacząć naukę języka obcego? Jakie metody są najlepsze? Na te pytania odpowiadają: metodyk języka angielskiego - Elżbieta Chudoba i metodyk języka niemieckiego - Monika Wisła.

Patrycja Majdak

2019-01-13

Do diety trzeba podejść z głową, przede wszystkim. Regularne posiłki, dużo wody i ruch - oto przepis na to, jak skutecznie i na długo pozbyć się dodatkowych kilogramowych. Brzmi prosto, choć proste to wcale nie jest. Jak zrealizować postanowienia dietetyczne podpowiada dietetyk Patrycja Majdak