Recepta na życie

Zdrowie, dobre samopoczucie, relacje...rzeczy najważniejsze , nie zawsze najprostsze do opanowania. A warto o nie zadbać, żeby swoje życie uczynić lepszym i bardziej radosnym. Lekarze, psycholodzy, dietetycy, instruktorzy różnych dyscyplin sportowych podpowiedzą w audycji "Recepta na życie" , jak sprawić, żeby chciało nam się dobrze żyć.

 To jest Twoja recepta - recepta na życie!

Mariusz Bąberski

2021-06-13

Jeszcze do niedawna role kobiet i mężczyzn w rodzinie były jasno podzielone: kobieta miała zajmować się domem, a mężczyzna zarabiać pieniądze. Ojcowie byli dla swoich dzieci zwykle nieobecni zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Mieli jednak jasno wytyczoną drogę, dokładnie znali swoje obowiązki i mogli wziąć za nie odpowiedzialność. Czy coś się w tej kwestii zmieniło ? Jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka? Odpowiada psycholog Mariusz Bąberski.

Daniel Kawka

2021-06-06

Działają już siłownie. Powrót do nich może tylko cieszyć, ale po miesiącach bez ruchu trzeba to robić z głową, żeby sobie nie zaszkodzić. Razem z fizjoterapeutą Danielem Kawką proponujemy, żeby podejść do tematu wysiłku na pół gwizdka.

Dominika Borowska-Stasica

2021-05-31

Pracujący rodzic ma teraz trudniej! Z raportu Hays Poland, który cytuje "Rzeczpospolita", wynika, że łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych jest większym wyzwaniem, chociaż "home office" oszczędza czas na dojazdach. Mówi tak prawie sześć na dziesięć matek i niemal połowa ojców. Dziś o mamach będzie. Pod wieloma względami na pewno ma łatwiejsze życie niż jej mama lub babka (pieluchy jednorazowe! Internet!), pod innymi jest jej trudniej (większe oczekiwania, brak pomocy, szybsze tempo życia). Ale czy istnieją uniwersalne prawdy o matce XXI wieku? Psycholog, psychoterapeutka Dominika Borowska-Stasica spróbuje odpowiedzieć na to pytanie.

Karolina Cieślik

2021-05-23

Edukacja domowa jest formą kształcenia, w której odpowiedzialność za proces nauczania dziecka w miejsce szkoły biorą na siebie rodzice lub prawni opiekunowie. Tworząc program i wybierając metody kształcenia swoich pociech, organizują ich edukację w sposób zindywidualizowany – adekwatnie do wieku, potrzeb, predyspozycji i zainteresowań, przy zachowaniu zgodności z wymaganym na danym poziomie kształcenia zakresem wiedzy. Czy Edukacja Domowa jest dla każdego? Jakie są zalety i wady Edukacji Domowej?Jakie wymagania formalne należy spełnić, żeby rozpocząć naukę poza szkołą? Na, między innymi, te pytania odpowiada Karolina Cieślik z przyjaznej edukacji domowej "Szkole w Chmurze".

Beata Staniszewska

2021-05-16

Alkoholizm to nie tylko choroba osoby uzależnionej, ale także poważny problem dla całej rodziny. Co zrobić, gdy mamy wśród bliskich alkoholika i sytuacja staje się nie do zniesienia? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Beatą Staniszewską, ze stowarzyszenia "Pozytywne wsparcie W", które zrzesza osoby współuzależnione.

Manuela Drozd-Sypień

2021-05-09

Potocznie nazywana mięśniem piwnym, wbrew pozorom, wcale do żartów nie skłania. Charakteryzuje ją odkładanie się tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Otyłość brzuszna, bo o niej mowa, wiąże się z większym prawdopodobieństwem rozwoju chorób, m.in.: układu krążenia, serca, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy typu 2, a także zaburzeń lękowych i depresji. Rad - jak walczyć z otyłością brzuszną - udziela dr Manuela Drozd-Sypień - diabetolog, dietetyk.

Krystyna Janik-Chrapusta

2021-05-02

O tej porze roku lubimy robić porządki. Wiosna nam się, co prawda, tak na dobre rozkręcić nie może, ale kwiaty i rośliny wiedzą swoje. Na zewnątrz robi się kolorowo. Pytanie, co możemy zrobić z roślinami w domu czy mieszkaniu, żeby przestrzeń, w której przez pandemię więcej przebywamy była miła. Kiedy przesadzić, rozsadzić, np paprotkę czy storczyka? Jak zaplanować takie przesadzanie? Która ziemia najlepsza? Jak dobrać odpowiednią donicę? Radzi nauczycielka i kierowniczka warsztatów szkolnych i szkolenia praktycznego z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Stanisława Szumca w Bielsku-Białej - Krystyna Janik-Chrapusta.

Agnieszka Zemanek-Wojnowska

2021-04-25

Wirus HPV - to ludzki wirus brodawczaka odgrywający kluczową rolę w powstawaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. Czy problem i temat dotyczy tylko pań? W jaki sposób sprawdzić jaki typ wirusa w sobie noszę? Jak zapobiegać zakażeniom? Jakie są w tej chwili programy profilaktyczne i czy szczepionka na HPV daje całkowitą ochronę? Na m.in te pytania odpowiada ginekolog położnik - dr Agnieszka Zemanek Wojnowska.

Magdalena Boczarska-Jedynak

2021-04-18

Migrena jest drugą co do częstości występowania przyczyną bólów głowy. Dotyka trzy razy częściej kobiet niż mężczyzn. Trwa od kilku do nawet 72 godzin, przeciętnie około doby. W jaki sposób rozpoznać czy to zwykły ból głowy czy migrena? Jakie są przyczyny powstawania migreny? Jak zminimalizować szanse na kolejny atak? Jak leczyć przewlekłą migrenę? Na między innymi te pytania odpowiada będzie - dr n. med Magdalena Boczarska-Jedynak, neurolog, lekarz medycyny bólu, prezes Fundacji "Zapobiegaj".

Ewa Radanowicz

2021-04-11

#ocochodziwszkole ? W dzisiejszej audycji na to pytanie spróbuje odpowiedzieć inicjatorka ogólnopolskiej akcji "O co chodzi w szkole?", dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym i autorka książki "W szkole wcale nie chodzi o szkołę"- Ewa Radanowicz. Posłuchajcie!

Dominika Borowska-Stasica

2021-03-28

Minął rok od potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. To był inny czas dla nas wszystkich. Czy pojawiły się jakieś plusy całej tej sytuacji? Kto najbardziej ucierpiał? I co dalej? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Dominiką Borowską-Stasicą - psychologiem i psychoterapeutką.

Daria Sobczyk

0000-00-00

Detoks, to słowo cieszy się ogromną popularnością na wiosnę zwłaszcza, kiedy to oprócz porządków wiosennych...chcemy zrobić porządek po zimie w swoim organizmie. Czy warto go przeprowadzać? I czy w ogóle trzeba? O tym opowiada - Daria Sobczyk, dietetyk kliniczny.

Jakub Majer

2021-03-14

Dzieci są zmęczone siedzeniem w domu, mają obniżoną sprawność fizyczną, pojawia się u nich otyłość i nadwaga. To sygnały, które coraz częściej można usłyszeć od rodziców i nauczycieli w czasie pandemii. Nauka w domu, przed komputerem i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami spowodowały wiele szkód. Ministerstwo Edukacji i Nauki ma na to pomysł. Jak rozruszać dzieci, zanim wkroczy ministerstwo ze swoimi pomysłami? Czy otyłość u dzieci ma płeć? W jaki sposób rozbudzić miłość do sportu u dziecka? Na m.in. te pytania odpowiada - Jakub Majer, nauczyciel wuefu i miłośnik sztuk walki.

Joanna Chmura

2021-03-07

Byś kobietą, być kobietą...co to znaczy? Jaka jest współczesna Polka? Do czego dąży? z czego rezygnuje? Czy powinna mieć zgodę męża na robienie kariery? Jak pandemia wpłynęła na kobiety? Na te pytania odpowieda psycholog specjalizująca się w obszarach autentyczności, wstydu i odwagi - Joanna Chmura. zdj. Joanna Chmura::Sztuka Możliwości

Joanna Chmura

2021-02-14

Czasami pojawia się ona nagle i nieoczekiwanie. Czasami budowana jest drobnymi kroczkami. Ale czym tak naprawdę jest miłość? Dlaczego jest dla wielu z nas sensem życia? Kto się boi miłosci ? Co zrobić, kiedy tylko jedna strona kocha? I jak pandemia wpłynęła na siłę miłości? Na m.in te pytania odpowiada Joanna Chmura - psycholog, trener w obszarze autentyczności, poczucia własnej wartości oraz odwagi. zdj. Joanna Chmura::Sztuka możliwości

Agnieszka Zemanek-Wojnowska

2021-02-07

Ponad połowa Polek nie chodzi regularnie do ginekologa. Jakie są powody i jakie są konsekwencje takiego zachowania? Kiedy panie powinny pojawić się u ginekologa po raz pierwszy i jak się do takiej wizyty przygotować? Na te zagadnienia odpowiada dr Agnieszka Zemanek-Wojnowska - ginekolog-położnik.

Katarzyna Daniek

2021-01-31

W dzisiejszej audycji zejdziemy troszkę poniżej pasa i zajmiemy się miednicą i jej dnem. Do czego nam służy miednica i mięśnie dna miednicy? W jakich warunkach praca miednicy się osłabia? Jakie są objawy słabych mięśni dna miednicy i jak je wzmocnić? Odpowiedzi udziela trener dna miednicy - Katarzyna Daniek.

Anna Szulc

2020-01-24

24. stycznia to Międzynarodowy Dzień Edukacji, ustanowiony trzy lata temu przez ONZ, a w tym roku obchodzony pod hasłem "„Odbudowy i przywrócenia do życia edukacji dla pokolenia COVID-19”. Gościem "Recepty na Życie" jest nauczycielka matematyki ze zduńskiego liceum, autorka książki "Nowa szkoła" - Anna Szulc, dla której najważniejsze jest to, że uczeń się uczy. Pani Ania nie stawia ocen, nie robi kartkówek na czas, nie pisze uwag za brak kamerek i przez pierwszy tydzień nowego roku szkolnego nie uczy matematyki, tylko poznaje uczniów. Zatem skąd wie, że uczniowie coś potrafią? Czy udaje jej się zrealizować podstawę programową? W jaki sposób tłumaczy rodzicom brak ocen w dzienniku? Czy potrzebne są egzaminy zewnętrzne? Pani Ania opowie również o "Sieci empatycznego wsparcia", inicjatywie oddolnej dla nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców, po to by zmienić polską edukację na lepszą.

Daniel Kawka

2020-01-17

Bóle pleców są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza i nieobecności w pracy. Zwolnienia z powodu tych dolegliwości są dziś znacznie częstsze niż trzydzieści lat temu, choć ludzie rzadziej wykonują ciężką pracę fizyczną. Dlaczego boli? Jaki wpływ ma dieta na nasz kręgosłup? A gdy boli, to ruszać się czy jednak leżeć? Na te,między innymi, pytania odpowiada fizjoterapeuta Daniel Kawka. zdj. Fizjoterapeuta Daniel Kawka

Klaudiusz Komor

2020-01-10

Szczepionki na covid-19 wzbudzają tyle samo nadziei, co kontrowersji.Jak działa szczepionka mRNA ? Czy jest się czego bać, jakie skutki uboczne występują najczęściej, czy ekspresowe przejście badań i procedur może odbić się na bezpieczeństwie szczepionych? Dlaczego kobiety w ciąży i dzieci do 16. roku życia nie będą szczepieni? I jak wygląda cała procedura szczepienia ? Na te pytania odpowiada szef Beskidzkiej Izby Lekarskiej, kardiolog - Klaudiusz Komor.