Recepta na życie

Zdrowie, dobre samopoczucie, relacje...rzeczy najważniejsze , nie zawsze najprostsze do opanowania. A warto o nie zadbać, żeby swoje życie uczynić lepszym i bardziej radosnym. Lekarze, psycholodzy, dietetycy, instruktorzy różnych dyscyplin sportowych podpowiedzą w audycji "Recepta na życie" , jak sprawić, żeby chciało nam się dobrze żyć.

 To jest Twoja recepta - recepta na życie!

Ewa Radanowicz

2021-04-11

#ocochodziwszkole ? W dzisiejszej audycji na to pytanie spróbuje odpowiedzieć inicjatorka ogólnopolskiej akcji "O co chodzi w szkole?", dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym i autorka książki "W szkole wcale nie chodzi o szkołę"- Ewa Radanowicz. Posłuchajcie!

Dominika Borowska-Stasica

2021-03-28

Minął rok od potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. To był inny czas dla nas wszystkich. Czy pojawiły się jakieś plusy całej tej sytuacji? Kto najbardziej ucierpiał? I co dalej? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Dominiką Borowską-Stasicą - psychologiem i psychoterapeutką.

Daria Sobczyk

0000-00-00

Detoks, to słowo cieszy się ogromną popularnością na wiosnę zwłaszcza, kiedy to oprócz porządków wiosennych...chcemy zrobić porządek po zimie w swoim organizmie. Czy warto go przeprowadzać? I czy w ogóle trzeba? O tym opowiada - Daria Sobczyk, dietetyk kliniczny.

Jakub Majer

2021-03-14

Dzieci są zmęczone siedzeniem w domu, mają obniżoną sprawność fizyczną, pojawia się u nich otyłość i nadwaga. To sygnały, które coraz częściej można usłyszeć od rodziców i nauczycieli w czasie pandemii. Nauka w domu, przed komputerem i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami spowodowały wiele szkód. Ministerstwo Edukacji i Nauki ma na to pomysł. Jak rozruszać dzieci, zanim wkroczy ministerstwo ze swoimi pomysłami? Czy otyłość u dzieci ma płeć? W jaki sposób rozbudzić miłość do sportu u dziecka? Na m.in. te pytania odpowiada - Jakub Majer, nauczyciel wuefu i miłośnik sztuk walki.

Joanna Chmura

2021-03-07

Byś kobietą, być kobietą...co to znaczy? Jaka jest współczesna Polka? Do czego dąży? z czego rezygnuje? Czy powinna mieć zgodę męża na robienie kariery? Jak pandemia wpłynęła na kobiety? Na te pytania odpowieda psycholog specjalizująca się w obszarach autentyczności, wstydu i odwagi - Joanna Chmura. zdj. Joanna Chmura::Sztuka Możliwości

Joanna Chmura

2021-02-14

Czasami pojawia się ona nagle i nieoczekiwanie. Czasami budowana jest drobnymi kroczkami. Ale czym tak naprawdę jest miłość? Dlaczego jest dla wielu z nas sensem życia? Kto się boi miłosci ? Co zrobić, kiedy tylko jedna strona kocha? I jak pandemia wpłynęła na siłę miłości? Na m.in te pytania odpowiada Joanna Chmura - psycholog, trener w obszarze autentyczności, poczucia własnej wartości oraz odwagi. zdj. Joanna Chmura::Sztuka możliwości

Agnieszka Zemanek-Wojnowska

2021-02-07

Ponad połowa Polek nie chodzi regularnie do ginekologa. Jakie są powody i jakie są konsekwencje takiego zachowania? Kiedy panie powinny pojawić się u ginekologa po raz pierwszy i jak się do takiej wizyty przygotować? Na te zagadnienia odpowiada dr Agnieszka Zemanek-Wojnowska - ginekolog-położnik.

Katarzyna Daniek

2021-01-31

W dzisiejszej audycji zejdziemy troszkę poniżej pasa i zajmiemy się miednicą i jej dnem. Do czego nam służy miednica i mięśnie dna miednicy? W jakich warunkach praca miednicy się osłabia? Jakie są objawy słabych mięśni dna miednicy i jak je wzmocnić? Odpowiedzi udziela trener dna miednicy - Katarzyna Daniek.

Anna Szulc

2020-01-24

24. stycznia to Międzynarodowy Dzień Edukacji, ustanowiony trzy lata temu przez ONZ, a w tym roku obchodzony pod hasłem "„Odbudowy i przywrócenia do życia edukacji dla pokolenia COVID-19”. Gościem "Recepty na Życie" jest nauczycielka matematyki ze zduńskiego liceum, autorka książki "Nowa szkoła" - Anna Szulc, dla której najważniejsze jest to, że uczeń się uczy. Pani Ania nie stawia ocen, nie robi kartkówek na czas, nie pisze uwag za brak kamerek i przez pierwszy tydzień nowego roku szkolnego nie uczy matematyki, tylko poznaje uczniów. Zatem skąd wie, że uczniowie coś potrafią? Czy udaje jej się zrealizować podstawę programową? W jaki sposób tłumaczy rodzicom brak ocen w dzienniku? Czy potrzebne są egzaminy zewnętrzne? Pani Ania opowie również o "Sieci empatycznego wsparcia", inicjatywie oddolnej dla nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców, po to by zmienić polską edukację na lepszą.

Daniel Kawka

2020-01-17

Bóle pleców są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza i nieobecności w pracy. Zwolnienia z powodu tych dolegliwości są dziś znacznie częstsze niż trzydzieści lat temu, choć ludzie rzadziej wykonują ciężką pracę fizyczną. Dlaczego boli? Jaki wpływ ma dieta na nasz kręgosłup? A gdy boli, to ruszać się czy jednak leżeć? Na te,między innymi, pytania odpowiada fizjoterapeuta Daniel Kawka. zdj. Fizjoterapeuta Daniel Kawka

Klaudiusz Komor

2020-01-10

Szczepionki na covid-19 wzbudzają tyle samo nadziei, co kontrowersji.Jak działa szczepionka mRNA ? Czy jest się czego bać, jakie skutki uboczne występują najczęściej, czy ekspresowe przejście badań i procedur może odbić się na bezpieczeństwie szczepionych? Dlaczego kobiety w ciąży i dzieci do 16. roku życia nie będą szczepieni? I jak wygląda cała procedura szczepienia ? Na te pytania odpowiada szef Beskidzkiej Izby Lekarskiej, kardiolog - Klaudiusz Komor.

Jagoda Różycka

2021-01-03

Nowy Rok to dla wielu osób wyjątkowa data. Kończy się stary rok, a zaczyna nowy. To trochę tak jakby nowy rozdział, czysta karta, którą zapisujemy od początku. Dlatego właśnie w okresie noworocznym tak chętnie podsumowujemy i planujemy. A wśród najczęściej pojawiających się postanowień jest odchudzanie. Czemu nam często to odchudzanie nie wychodzi i co zrobić, żeby wyszło? Odpowiada dr Jagoda Różycka - psycholog, psychodietetyk, z którą również zaglądamy na talerze dzieci i nastolatków.

Rafał Wardowski

2020-12-27

Czas izolacji to ogromna próba dla dzieci i młodzieży zmagających się z depresją i innymi problemami psychicznymi, ale także dla tych, którzy dotychczas funkcjonowali zupełnie normalnie. Jak wyglądałby świat przeciętnego nastolatka, gdyby nie to zatrzymanie? Co się może dziać teraz w młodej głowie? Co mogą zrobić dorośli, żeby nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem w tym trudnym podwójnie dla niego momencie, bo oprócz izolacji ma nakładkę z układu hormonalnego? Na te pytania odpowiada Rafał Wardowski -filozof , teolog , pedagog, trener zajęć grupowych w obrębie profilaktyki, psychologii, wychowania, rozwoju osobistego, efektywnej nauki i umiejętności miękkich.

Joanna Chmura

2020-12-20

Specjaliści podkreślają, że święta to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Przyczyny tego są złożone, w tym roku złożone jakby bardziej przez sytuację związaną z koronawirusem. Pandemia sprawiła,że każdy z nas znalazł sie w innej sytuacji , a niektórzy w bardzo trudnej sytuacji życiowej czy materialnej. Czym jest odwaga? Czym jest kryzys tożsamości? Jakie trudne lekcje możemy odrobić przy wigilijnym stole? I jak praktykować wdzięczność? Na te pytania odpowiada psycholog - Joanna Chmura, która specjalizuje się w tematyce wstydu i odwagi. Jest uczennicą dr Brené Brown z Uniwersytetu w Houston, światowej legendy w badaniach nad wstydem. zdj. FB Joanna Chmura:: Sztuka Możliwości

Andrzej Krawczyk

2020-12-13

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny raport o polipragmazji, który szczegółowo opisuje to zjawisko z polskiej perspektywy. Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Jaka jest różnica między polipragmazją a polifarmakoterapią? Jakie są konsekwencje przyjmowania zbyt wielu leków jednocześnie? I jak przygotować się do wizyty u specjalisty? Odpowiada dr Andrzej Krawczyk - internista, diabetolog.

Rafał Razik

2020-12-13

Polipragmazja, tak fachowo nazywa się łykanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kampanię informacyjną na ten temat. Jakie czynniki sprawiają, że polipragmazja zatacza coraz szersze kręgi? Jakie są koszty przyjmowania wielu leków naraz? O tym rzecznik śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - Rafał Razik.

Katarzyna Skolimowska

2020-12-06

Edukacja zdalna trwa w najlepsze, ku coraz większej nieuciesze i uczniów i rodziców i nauczycieli. Z jakimi trudnościami borykają się w edukacji wszystkie trzy strony? Czy jest w edukacji przestrzeń na emocje dziecka? Jak ważna jest praca nad samooceną dziecka w kontekście sukcesów w edukacji? Na te pytania odpowiada Katarzyna Skolimowska - trener nauczycieli, polonistka z doświadczeniem zawodowym we wszystkich typach szkół, instruktorka szkolnych zajęć teatralnych i autorka bloga FitEdukacja. Zapraszamy po 10.00

Stanisław Dyląg

2020-11-29

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prosi o kontakt osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Chodzi o to, by - jeśli to możliwe - oddały one osocze. Zawarte w nim przeciwciała eliminują wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Jakie warunki trzeba konkretnie spełnić, żeby oddać osocze? Gdzie to zrobić? Jak wygląda procedura oddawania osocza i ile czasu zajmuje? Odpowiedzi udziela dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - Stanisław Dyląg.

Daniel Kawka

2020-11-22

Duszność jest to indywidualne odczucie braku tchu (powietrza) i trudności w oddychaniu, które pojawiają się po nieproporcjonalnie małym wysiłku; duszność może także wystąpić w spoczynku. Duszność jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem, jednak jej możliwych przyczyn jest wiele. Co jest ważne podczas oddychania? Jakie ćwiczenia pozwolą spowolnić oddech i poprawić wydolność płuc? W jaki sposób przygotować ten organ na koronawirusa i jak wzmocnić oddech po przechorowaniu koronawirusa? Na te pytania odpowiada fizjoterapeuta Daniel Kawka.

Paweł Włodarski

2020-11-15

Pieczywo. Co takiego w nim jest, że w polskich domach nie ma zwykle bez niego śniadania, a jego zapach budzi najwspanialsze skojarzenia? Jak rozpoznać dobry chleb? Gdzie zdobyć zakwas i w jaki sposób nim się opiekować? Najzdrowszy chleb to ten świeżo wypieczony czy może jednak ten sprzed kilku dni? Na te pytania odpowiada Paweł Włodarski z piekarni ekologicznej "Chlebio". zdj. via foodandhome.com