Wyniki wyborów na Podbeskidziu. Komentarze
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Wyniki wyborów na Podbeskidziu. Komentarze

Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Podbeskidziu. Zdobył najwięcej głosów w powiatach: bielskim, cieszyńskim, żywieckim, a także w sąsiednim powiecie pszczyńskim. Triumfował również w Bielsku-Białej.W powiecie bielskim urzędujący prezydent zwyciężył m. in. w Czechowicach-Dziedzicach czy Szczyrku. Powiat żywiecki to bastion PiS-u, tutaj jego dobry wynik nie może zaskakiwać, ale Andrzej Duda wygrał również w samym Żywcu. Najwięcej głosów oddali na niego także mieszkańcy Bielska-Białej oraz powiatu cieszyńskiego.
Zwycięstwo na Śląsku Cieszyńskim to już dla polityków PiS-u miła niespodzianka. Mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
 Przed nami trudna bardzo walka w drugiej turze wyborów -  mówi Stanisław Szwed. Natychmiast dodaje jednak, że jest pewien zwycięstwa Andrzeja Dudy..
 

Rafał Trzaskowski uzyskał najwięcej głosów w Cieszynie, Ustroniu i Wiśle. W pozostałych miastach, jak również w skali powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego był drugi.   
Politycy Koalicji Obywatelskiej są jednak przekonani, że wygrana Trzaskowskiego w drugiej turze jest możliwa.

Wszystko zależy od tego, jak zachowają się wyborcy pozostałych kandydatów. Wierzę w to mocno, że elektorat Szymona Hołowni, który dostał bardzo duże poparcie, nie wybierze Andrzeja Dudy -  komentuje nieoficjalne jeszcze wyborcze wyniki bielska posłanka Mirosław Nykiel. Posłuchaj
 
Będziemy starać się przekonać do głosowania w drugiej turze na Rafała Trzaskowskiego również elektorat lewicy i ludowców.  Wszystkich, którzy są do przekonania – dodaje Mirosława Nykiel. Nie wspomina przy tym o wyborcach Konfederacji. 
 

Szymon Hołownia, tak jak w całej Polsce, tak i na Podbeskidziu zajął trzecie miejsce w pierwszej turze (choć warto podkreślić, że w Wiśle był drugi, tuż za Rafałem Trzaskowskim, a przed Andrzejem Dudą). Do udziału w finałowej rozgrywce zabrakło sporo, ale jego elektorat jest łakomym kąskiem zarówno dla sztabowców Dudy, jak i Trzaskowskiego.

Wolontariusze Ekipy Szymona Hołowni są zadowoleni z wyniku jaki ich kandydat na prezydenta uzyskał na Podbeskidziu. To średnio o kilka procent więcej niż w pozostałej części kraju. Jeszcze lepiej prezentują się dane z pow. cieszyńskiego, gdzie udało się nawet dobić do 20%. Posłuchaj

Tomasz Wawak, koordynator kampanii Szymona Hołowni na Podbeskidziu, pytany o to czy jego kandydat poprze kogoś w II turze wyborów odpowiedział, że nie ma jeszcze żadnych komunikatów w tym zakresie.  My nie robimy tego po to, by się do kogoś dołączyć, my to robimy po to, żeby zmienić Polskę i układ partyjny jaki się wytworzył - dodaje wolontariusz Ekipy Szymona.
 
 
Rozczarowani wynikiem wyborczym są ludowcy. Ponad 2% poparcie jakie uzyskał w wyborach Władysław Kosiniak-Kamysz to dla PSL-u wynik znacznie poniżej oczekiwań. Tym bardziej, że jak podkreślają działacze PSL-u, lider ich formacji prowadził bardzo intensywną kampanię przez ostatnie pół roku. Liczyliśmy, że obywatele zagłosują na kandydata zgody - mówi szef powiatowych struktur PSL-u w Żywcu Marian Ormaniec. Posłuchaj
 
Nie ma się czego wstydzić. Wyciągniemy wnioski z tego wyniku wyborczego – mówi Ormaniec. Dodaje, że nie chodzi o wnioski personalne. Prezes Kosiniak-Kamysz to jeden z najlepszych młodych przywódców w kraju. Jesteśmy dumni, że mamy takiego prezesa – podkreśla ludowiec.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: