Wydobywają z ziemi perełki z przeszłości
FB/Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Beata SteklaBeata Stekla

Wydobywają z ziemi perełki z przeszłości

Trwają prace archeologiczne na cieszyńskim Rynku. Archeolodzy wydobyli z ziemi m.in. cegłę z... odciskiem psiej łapy.Specjaliści od przeszłości pracują w południowej części Rynku. Jak informuje Zofia Jagosz-Zarzycka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, archeolodzy mogli przyjrzeć się tam brukowi, po którym chodzili cieszynianie żyjący na przełomie XV i XVI wieku. 

Natrafili tam też na pozostałości dużego drewnianego budynku oraz mniejszych, związanych z produkcją. Fachowcy przypuszczają, że była to produkcja metali.

- Z obiektu drewnianego udało się wydobyć już siedem brakteatów datowanych wstępnie na XIV wiek, całe naczynia ceramiczne i wielką ilość poroży i rogów. Ocalała również niezmiernie krucha miseczka drewniana klepkowa. Z innych obiektów pozyskano fragmenty miseczek toczonych, ceramikę naczyniową i cegły tzw. palcówki. Jedna posiada odcisk psiej łapy - opisuje Zofia Jagosz-Zarzycka.

Brakteat to rodzaj monety. 

Pod brukiem z XIX wieku odkryli fundamenty domu strażnika. Dom ten przedstawiały ryciny z XVIII wieku.

W okolicy domu znaleźli zarys dużo starszej od niego wiaty, albo budynku, z owalną jamą, w której ułożonych było pięć "kominów". - Wstępnie możemy je interpretować jako tygle topnicze, jednak dla tego znaleziska będziemy jeszcze szukać analogii - przekazała Zofia Jagosz-Zarzycka.

Prace w południowej części Rynku dobiegają końca, niebawem archeolodzy przeniosą się do jego północno-zachodniej części. 
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: