Trzeba mieć charakter!
Magda FritzMagda Fritz

1600 zawodników karate z ponad 30 krajów z całego świata rywalizuje w Bielsku-Białej.Wczoraj w hali pod Dębowcem można było oglądać kata, dzisiaj na 8 tatami- kumite, czyli walki. Po pierwszym dniu zawodów w klasyfikacji generalnej klubów prowadzą... gospodarze- bielski klub "Atemi".

Bielszczanie zdobyli dotąd 2 złote medale: wygrali kata drużynowe seniorów, Maciej Gawor był najlepszy indywidualnie wśród kadetów. 15-latek może się jeszcze pochwalić brązem wśród juniorów oraz srebrem, które zdobył z kolegami w drużynie.

Drugie miejsce wywalczyli także: Bartosz Mączka wśród seniorów, Eliza Gaweł w kategorii do 21 lat, a brązowy medal zawisł na szyi Pawła Arczyńskiego, w kat. Masters.

W sobotę odbywają się walki zawodników od 14-latków do mastersów, to kategoria powyżej 35 lat. Na tatami walczą karatecy z całego świata od Zimbabwe po Czechy. Najwięcej jest Polaków, ale sporo – ponad 300 osób przyjechało z Białorusi, jest duża grupa z Węgier i Norwegii.

W Bielsku-Białej testowano nowy system oceniania zawodników, który będzie na olimpiadzie w Tokio w 2020 r.
Jak ważny to turniej mówi Maciej Gawłowski, trener kadry seniorów Polskiej Unii Karate. Posłuchajcie.

Ali Nyoni z Zimbabwe po raz pierwszy przyjechał na zawody do Bielska-Białej. Informację o turnieju znalazł w internecie na stronie Światowej Federacji Karate. Startował w 2 konkurencjach, z zawodów wyjechał ze złotym medalem w kumite- walkach. Jak mówi karate jest sportem popularnym w Zimbabwe, ale drogim. Zawodników nie stać na wyjazdy na zawody, drogie są odżywki i sprzęt.

"Jestem szczęściarzem, bo miałem okazję odwiedzić wiele krajów Europy i Afryki. Szczerze mówiąc, bielski turniej jednym z lepszych. Wczoraj oglądałem rywalizację w kata, była na wysokim poziomie. Poza tym, startuje tu cały świat, co też ma wpływ na standard zawodów"- mówi Afrykańczyk.

Wstęp na zawody jest wolny. Rywalizacja potrwa w sobotę do godz. 22:00, a w niedzielę od 9:00 do 17:00.