Prestiż i pieniądze
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Prestiż i pieniądze

Bielskie Centrum Badań Klinicznych zainaugurowało działalność w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej. Badania kliniczne będą w bielskim szpitalu realizowane dzięki współdziałaniu, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, z Grupą American Heart of Poland.Badania kliniczne pacjentów onkologicznych prowadzone są już w pomieszczeniach jednego z pawilonów szpitala przy ul. Wyspiańskiego. Lokale zajmowane kiedyś przez oddział neurologii, zostały wydzierżawione Grupie American Heart od Poland, a następnie gruntownie wyremontowane. Znajdują się tam teraz m.in. gabinety lekarskie i zabiegowe, laboratorium, oddział dziennej chemioterapii, pracownie cytostatyków oraz sale z łóżkami dla chorych. Tak powstało miejsce kompleksowej diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych. A jednocześnie drugi w województwie śląskim ośrodek badań klinicznych.
 
Jak argumentuje dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii dr Piotr Zdunek, na powstaniu centrum badań klinicznych zyskuje zarówno sam szpital, jak i lekarze oraz pacjenci.
- To jest prestiż dla szpitala. Prowadzenie badań klinicznych podnosi na pewno rangę szpitala publicznego, nieklinicznego. To raz. Dwa [zysk – dod.red.] dla lekarzy. To jest know-how, to są nowe doświadczenia, to jest możliwość stosowania nowych terapii. Dla pacjenta ewidentnie - dostęp do leków, które nie są jeszcze zarejestrowane – wylicza korzyści dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii. Posłuchaj
Dr Zdunek podkreśla, że szpital zyskuje w ten sposób nie tylko prestiż, ale i pieniądze z dzierżawy pomieszczeń oraz opłat od sponsorów.
 
Grupa American Heart of Poland dysponuje wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań klinicznych.
- Dziś ruszamy w nową drogę, ale z doświadczeniem w badaniach klinicznych i przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego. Przynosimy nasze doświadczenie i wkładamy je w mury Beskidzkiego Centrum Onkologii – powiedział w trakcie uroczystego otwarcia dr Paweł Kaźmierczak, członek zarządu i dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland. 
 
Początki działalności badawczej Grupy American Heart of Poland wspominał prof. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii PAKS w Bielsku-Białej. - Przez 20 lat zespół się rozwinął. Chcemy prowadzić działalność naukową nie tylko z kardiologami, ale także koleżankami i kolegami z Beskidzkiego Centrum Onkologii – powiedział Milewski.
 
W inauguracji Bielskiego Centrum Badań Klinicznych udział wzięli m.in. senator Agnieszka Gorgoń-Komor, wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński, zarząd Grupy American Heart of Poland z prezesem Adamem Szlachtą oraz lekarze Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: