Ruszyli do ataku. Można spać spokojnie? [AKTUALIZACJA]
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Ruszyli do ataku. Można spać spokojnie? [AKTUALIZACJA]

- Mieszkańcy Żywca zasilani przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Eko-Term nie mają powodów do zmartwień - mówi burmistrz miasta pytany o nadchodzącą zimę.Pytanie padło na naszej antenie w kontekście obecnego kryzysu energetycznego i wszechobecnych kłopotów z dostępnością węgla. 

- Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że węgla nie ma i zobaczyliśmy, że w naszej spółce ciepłowniczej też może go brakować - od razu ruszyliśmy do ataku. I dzisiaj węgiel na sezon grzewczy mamy zapewniony - mówi Antoni Szlagor. Posłuchaj

Wedle słów burmistrza, surowiec jest do Eko-Termu dostarczany i do końca roku ma być go zmagazynowane tyle, aby przetrwać sezon grzewczy.

Jak jednak przyznaje nasz rozmówca, powody do zmartwień mogą mieć mieszkańcy zaopatrujący się w ciepło poza Eko-Termem - ale i w tym wypadku ma nadzieję na pozytywne rozwiązanie problemu.

- Musimy wszyscy dołożyć starań, aby węgiel, gaz, czy inne paliwo się znalazły. To podstawowa sprawa, nie będziemy przecież  byle czym palić w piecach, kiedy tyle pieniędzy włożyliśmy w ekologię. I dlatego musimy się o to paliwo postarać. Myślę, że wspólnie z rządem i firmami, które węgiel mają dostarczać uda nam się sprawę tak rozwiązać, aby pomóc mieszkańcom - mówi. Posłuchaj

Zgodnie z oficjalną definicją, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Nie ma więc sztywnej daty kiedy włącza się ogrzewanie. Nierzadko dzieje się tak już pod koniec września lub na początku października.

Aktualizacja, 05.08: 

Antoni Szlagor poinformował dzisiaj na Facebooku:

"Z informacji uzyskanych przeze mnie od Zarządu i Rady Nadzorczej MZEC Ekoterm wynika, że spółka zaopatrzyła się już w ok. 70 procent opału potrzebnego do bezpiecznego zaopatrzenia swoich odbiorców w ciepło w sezonie grzewczym 2022/23.

Zarząd Spółki posiada również zapewnienie dostawcy węgla - Polskiej Grupy Górniczej - o realizacji pozostałych 30 procent do końca roku kalendarzowego.

Tym samym, dzięki wcześniej podjętym działaniom, można stwierdzić, że bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej w nadchodzącym sezonie zimowym w naszym mieście jest niezagrożone. W praktyce oznacza to, że zarówno mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych, jak i instytucje, szkoły, przedszkola, itd. w sezonie grzewczym 2022/2023 będą miały zapewnione ciepło."

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: