Mienią się w słońcu i... mają rogi
Fot. FB/Gmina Kozy
Beata SteklaBeata Stekla

Mienią się w słońcu i... mają rogi

Na skwerku przy ulicy Szkolnej w Kozach stanęły kózka i koziołek.To instalacja rzeźbiarska wykonana przez miejscowego rzeźbiarza Dariusza Fludra z nierdzewnej, kwasoodpornej blachy. Aby srebrzyste kózki mogły cieszyć oko rzeźbiarz poświęcił na ich wykonanie 90 dni roboczych, po 10-12 godzin każdy. Rzeźby powstawały według schematu: projekt, model, szablon, wycinanie i formowanie elementów, spawanie poszczególnych części, szlifowania spawów, szlifowanie całości oraz polerowanie. 

Dariusz Fluder stworzył projekt instalacji z dwoma kozami już lata temu. Pierwotnie chciał ją ustawić na słynnym, jajowatym koziańskim rondzie, ale pomysł nie zyskał poparcia ówczesnych władz gminy. Teraz został "odgrzany". Pierwotny projekt zakładał, że zwierzęta mają 3 metry wysokości i stoją na tylnych nogach. Z tego powodu koncepcję trzeba było zmodyfikować - aby instalacja pasowała do nowego miejsca. 

Rzeźbiarz szukając inspiracji natknął się w Urzędzie Gminy na ceramiczną figurkę kozy. - Wtedy zaświtał mi w głowie pomysł - mówi. Posłuchaj

Gotową instalację odsłonił w tym tygodniu wójt Jacek Kaliński oraz dzieci z miejscowej "zerówki".

Rzeźba zostanie wykończona tabliczką z napisem: "Instalacja ta akcentuje mit założycielski wsi Kozy, która to wedle legendy jako jedyna ocalała z ataku hordy tatarskiej pustoszącej te ziemie. To legenda zaklęta w nowoczesnej formie, odzwierciedlającej czas teraźniejszy, niezależnie od jego upływu."

Instalacja została sfinansowana w w ramach nagrody otrzymanej przez gminę po zajęciu II miejsca w konkursie "Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego" w 2020 roku. Konkurs organizował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: