Handlarze dopalaczami mają żniwa
Magda FritzMagda Fritz

Handlarze dopalaczami mają żniwa

Najczęściej występują w postaci kryształków albo suszu. Na opakowaniu rzadko jest jakiś opis, próżno szukać składu chemicznego.Dopalacze mogą zabić albo okaleczyć. Powinni o tym pamiętać rodzice, bo zimowe ferie to prawdziwe żniwa dla sprzedawców takich substancji. Jak mówi aspirant sztabowy Paweł Marciniak, szef referatu do walki z przestępczością narkotykową w bielskiej policji dramat polega na tym, że ratujący życie takiej osobie nie wiedzą, co ona zażyła. Posłuchajcie. 

Jak działają dopalacze? W zależności od składu pobudzają lub uspokajają. Po zażyciu człowiek staje się agresywny, może zemdleć. Nieznane substancje często uszkadzają organy wewnętrzne, a młody człowiek zostaje kaleką do końca życia. 

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po truciznę? Monika Pleszewska, terapeutka z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii „Nadzieja” w Bielsku-Białej mówi o 4 powodach. „Mamy różne rodzaje potrzeb: potrzebę emocji, potrzebę relacji, potrzebę uznania i osiągnięć oraz potrzebę relaksu. Jeśli są one zaspokajane w niewłaściwy sposób, to człowiek może sięgać po alkohol, ryzykowne zachowanie, czy nowe narkotyki”. Najlepszym diagnostą jest rodzic. To on powinien zauważyć, że dziecko zachowuje się inaczej, niż dotychczas. Posłuchajcie. 

Jak powinno się zareagować? O każdym takim odstępstwie trzeba porozmawiać z dzieckiem. Może się to nie udać za pierwszym razem, ale trzeba próbować. 

W Bielsku-Białej i powiecie bielskim najgorszym rokiem pod względem dopalaczy był 2015, kiedy doszło do 62 zatruć takimi substancjami.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: