Hejnał do zmiany, herb do korekty. Miasto porządkuje swoje symbole
Fot./UM Cieszyn
Ewelina KroczekEwelina Kroczek

Hejnał do zmiany, herb do korekty. Miasto porządkuje swoje symbole

W Cieszynie ruszyły prace nad aktualizacją statutu, a wraz z nimi powróciła dyskusja o herbie i hejnale – dwóch symbolach, które mimo swojej obecności w codziennym życiu miasta, wciąż nie zostały formalnie zapisane w najważniejszym dokumencie. Samorząd chce to zmienić i zapowiada, że tym razem głos mieszkańców będzie miał realne znaczenie.Zgodnie z obowiązującym statutem, przyjętym w 2018 roku, Cieszyn nie posiada oficjalnie ani hejnału, ani herbu. Taki zapis to efekt uwag Komisji Heraldycznej, która uznała, że herb miasta nie spełnia obowiązujących wymogów formalnych. Z kolei propozycja nowego wzoru, przygotowana wtedy przez komisję działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, została przez radnych odrzucona.
 
Dziś temat wraca. W ramach działań Komisji Statutowej analizowane są punkt po punkcie zapisy dokumentu, a wśród nich pojawiła się również kwestia miejskich insygniów. Członkowie komisji zgodzili się, że tak istotne symbole, jak herb i hejnał powinny znaleźć się w statucie.
 
Obecnie z wieży ratusza w Cieszynie codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał oparty na melodii pieśni pasterskiej „Helo, Helo, Helenko! Jakoż ci się pasie?”, znanej również jako „Helokanie”. Utwór ten został skomponowany przez Stanisława Hadynę z okazji 1150-lecia legendarnego założenia miasta i nawiązuje do tradycji beskidzkich, a nie bezpośrednio do historii Cieszyna
 
– Profesor Daniel Kadłubiec zauważył, że pieśń ma charakter pasterski, który nie pasuje do historii Księstwa Cieszyńskiego – podkreśla Joanna Buzek przewodnicząca Komisji Statutowej Rady Miejskiej w Cieszynie. – Pojawiły się więc głosy, że może warto poszukać melodii bliższej naszej tradycji.
W ankiecie skierowanej do mieszkańców zaproponowano dwa nowe utwory: "Hej koło Cieszyna" oraz "W Cieszynie na rynku". Opinie mieszkańców mają być jednym z kluczowych elementów przy podejmowaniu decyzji.
 
Równolegle prowadzone są prace nad dostosowaniem herbu.
Herb Cieszyna to temat trudny, bo choć jego historia sięga XIV wieku, a sam znak jest piękny i silnie związany z tradycją Księstwa Cieszyńskiego, to niestety nie spełnia wymogów Komisji Heraldycznej. Obecny herb symbolizuje otwartość miasta i ma dla nas duże znaczenie. Chcielibyśmy ponownie wystąpić do Komisji Heraldycznej, określić wymagane korekty, usunąć elementy, które budzą zastrzeżenia i złożyć wniosek o jego zatwierdzenie -mówi Joanna Buzek - przewodnicząca Komisji Statutowej Posłuchaj
Chodzi nam wyłącznie o kosmetyczne zmiany. Nie chcemy zmieniać herbu, który jest dobrze znany mieszkańcom i obecny w wielu miejscach w przestrzeni miasta – podkreśla przewodnicząca Komisji Statutowej– Zależy nam, by jak najwierniej oddawał ten historyczny, z okresu Księstwa Cieszyńskiego.
 
Choć prace są jeszcze na wstępnym etapie, wiadomo, że komisja planuje złożyć rekomendacje już w czerwcu. To pozwoli rozpocząć dalsze działania, w tym konsultacje z ekspertami oraz wystąpienie do Komisji Heraldycznej o akceptację zmienionych insygniów.
Władze miasta podkreślają, że zależy im na dialogu z mieszkańcami. – Przyjmujemy wszystkie uwagi, zapraszamy na posiedzenia komisji – mówią przedstawiciele. – To dobry moment, by przypomnieć sobie znaczenie symboli miejskich i wspólnie zdecydować, jak mają wyglądać.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: